Trwa ładowanie...

Tłuszcz napędza rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych

Komórki rakowe rozprzestrzeniają się do innych miejsc w organizmie poprzez inicjowanie rozwoju nowych "dróg" poruszania się. Badanie na ten temat zostało opublikowane 6 grudnia w czasopiśmie naukowym "Nature".

Międzynarodowy i interdyscyplinarny zespół naukowców, kierowany przez dr Petera Carmeliet (VIB-KU Leuven), odkrył, że zwiększenie wykorzystania tłuszczu, jest konieczne dla rozwoju i wzrostu "dróg", określanych jako naczynia limfatyczne - specjalny rodzaj naczyń krwionośnych. To odkrycie otwiera drogę w kierunku rozwijania środków terapeutycznych na raka w celu ograniczenia wzrostu naczyń limfatycznych poprzez ukierunkowanie na wykorzystanie tłuszczu.

Rozprzestrzenianie się raka, określane jako przerzuty, jest dzisiaj jednym z najważniejszych i zagrażających życiu powikłań raka. Aktualnie chemioterapia i radioterapia są skuteczne w leczeniu wielu nowotworów, jednak rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych do wielu miejsc ciała jest powodem większości zgonów związanych z rakiem. Aby komórki rakowe się rozprzestrzeniały, muszą znaleźć wcześniej istniejące "drogi", lub zbudować nowe "drogi", aby podróżować.

Naczynia limfatyczne, wyspecjalizowany rodzaj "statków" przewożących substancje zamiast krwi, są główną drogą rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych, a powstawanie nowych naczyń limfatycznych, nazywanych chłonnymi, jest słabo poznanym procesem, na którego powstrzymanie brakuje obecnie klinicznie zatwierdzonych leków.

Naukowcy odkryli sposób rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych
Naukowcy odkryli sposób rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych (Shutterstock)

Ostatnie badania opublikowane w najlepszych czasopismach, takich jak "Cell" i "Nature", prowadził zespół składający się z dr Brian Wong, Xingwu Wang i Annalisa Zecchin, pod kierownictwem prof. Carmeliet starał się zbadać wykorzystanie składników pokarmowych (metabolizm) naczyń limfatycznych.

Badanie rozpoczęto od prostej obserwacji: naczynia limfatyczne używają więcej tłuszczów (kwasów tłuszczowych), w porównaniu do naczyń krwionośnych. Jest to pierwszy opis wykorzystania składników odżywczych przez naczynia limfatyczne. Używanie leków do zapobiegania wykorzystywania tłuszczu przez te naczynia powstrzyma ich wzrost - ważny krok w przełożeniu tego stwierdzenia na leczenie nowotworów i hamowanie przerzutów.

Aby zrozumieć, dlaczego komórki te są tak uzależnione od tłuszczu, naukowcy badali, jak rozwijają się naczynia limfatyczne. Tworzą się one z naczyń krwionośnych podczas rozwoju embrionalnego, a to badanie pokazuje, że sygnały, które przekształcają naczynia krwionośne w naczynia chłonne także zmieniają ich "smak" i wolą jeść tłuszcze.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowatorstwo tego odkrycia polega na tym, że "transformacja" oparta jest na wzroście wykorzystania tłuszczu. W procesie tym stosuje się tłuszcz do wytworzenia cząsteczki, która może modyfikować ważne czynniki, które regulują ekspresję kodu genetycznego, zwane zmianami epigenetycznymi, które mogą zapewnić funkcje naczyniom chłonnym.

Trwałe zmiany kodu genetycznego (DNA) nie są spowodowane przez tłuszcz, ale zmieniane jest wykorzystanie kodu, który definiuje limfatyczny podpis genowy. Kluczowym aspektem translacyjnym tego odkrycia był dowód, że uzupełnianie innych źródeł składników odżywczych (tłuszczu) może przywrócić wzrost i funkcjonowanie układu limfatycznego.

"Nasze badanie pokazuje, że korzystanie z tłuszczu przez naczynia chłonne jest zaprogramowane w ich rozwoju, i niezbędne do ich wzrostu i funkcjonowania. Wykazaliśmy, że poprzez zwiększanie lub powstrzymanie wykorzystania tłuszczu (lub produktów ubocznych tłuszczu), można kontrolować rozwój naczyń chłonnych" – powiedział dr Brian Wong (VIB-KU Leuven).

Oczywisty kolejny krok badań jest jasny i dwojaki. Z jednej strony, będą badane inhibitory użycia tłuszczu na dużą skalę, pod względem ich zdolności do zmniejszenia przerzutów w różnych rodzajach raka. Z drugiej strony, będzie sprawdzane, czy suplementami tłuszczu (na przykład w postaci ciał ketonowych, stosowane przez sportowców) można leczyć uszkodzone naczynia limfatyczne, główne powikłanie u pacjentów nowotworowych w trakcie chirurgicznego usunięcia nowotworu, co prowadzi do wyniszczającego obrzęku i zaburzeń w ramionach i nogach, określanego jako obrzęk limfatyczny, na który żaden lek nie jest dostępny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza