Trwa ładowanie...

Tłuszcz na brzuchu groźniejszy niż otyłość

Lepiej być otyłym niż mieć piwny brzuszek. Zdaniem naukowców tłuszcz w tym miejscu może podwoić ryzyko przedwczesnej śmierci. Osoby z niskim BMI i tłuszczem na brzuchu są dwukrotnie bardziej narażone na zgon niż osoby z wysokim BMI bez tego problemu.

Zobacz film: "Desery, które nie tuczą"

Badania zostały przeprowadzone na ponad 15 tysiącach dorosłych w wieku 18-90 lat, nieco ponad połowę z nich stanowiły kobiety.

Po zmierzeniu stosunku bioder do obwodu w talii, okazało się, że osoby z większym brzuszkiem mają mniej tkanki tłuszczowej w kończynach dolnych. Do tej pory jednak nie oceniano ryzyka śmierci u osób z normalnym BMI i otyłością w okolicy brzucha w porównaniu do osób z nadwagą czy otyłych.

Jednakże ostatnie analizy pokazały, że otyli zgodnie z BMI są mniej narażeni na przedwczesny zgon, podważając pogląd, że wysoki wskaźnik masy ciała jest powiązany ze zwiększoną śmiertelnością.

Wcześniejsze badania przeprowadzone w Mayo Clinic w Rochesterze pokazały, że otyłość w okolicach brzucha powiązana jest z podwyższonym ryzykiem śmierci z powodów sercowo-krążeniowych. Osoby z tłuszczem wokoł talii mają mniej tkanki mięśniowej, co jest czynnikiem ryzyka śmierci czy rozregulowania metabolizmu.

Lekarze nie byli zgodni co do tego, czy mierzenie rozkładu tłuszczu w ciele dostarcza jakichkolwiek dodatkowych informacji o ryzyku przedwczesnej śmierci. Wytyczne zakładają, że osoby z normalnym BMI nie są narażone na problemy z sercem powiązane z nadmierną wagą.

Nowe badania pokazały jednak, że dorośli o normalnej wadze z tłuszczykiem w okolicach brzucha są dwukrotnie bardziej narażeni na przedwczesną śmierć w porównaniu do osób otyłych z równomiernie rozłożonymi proporcjami tłuszczu.

Wyniki sugerują, że osoby ze zwiększonym obwodem brzucha są ważną grupą populacji, wśród której należy szerzyć strategie prewencyjne. Przyszłe badania powinny skupić się na czynnikach związanych z rozwojem tej przypadłości oraz lepszym zrozumieniu jej wpływu na zdrowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

 Ewa Kozłowska
Następny artykuł: Otyłość a zaburzenia snu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza