Trwa ładowanie...

Tętno u dziecka

Prawidłowa częstość serca, tętno, u dzieci mieści się w zupełnie innych normach, niż u ludzi dorosłych. Noworodki i niemowlęta mogą w czasie wysiłku osiągać maksymalną częstość tętna przewidzianą przez układ bodźcoprzewodzący ludzkiego serca, to jest 220 uderzeń na minutę.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

  Częstość ta jest limitowana pobudliwością komórek węzła przedsionkowo-komorowego, który może "przepuścić" z przedsionków do komór liczbę impulsów obliczanych w przybliżeniu ze wzoru: 220-wiek/min. Z rachunku wynika, że maksymalna częstość serca w czasie wysiłku o małych dzieci i nastolatków jest bliska 200 uderzeń na minutę.

  Serce dziecka pracuje jednak również w spoczynku znacznie szybciej niż serce dorosłego:

  • noworodki (do 28 dnia życia): 100-180/min
  • pierwsze miesiące życia: 100-220/min
  • pierwsze lata życia: 80-170/min
  • 2-10 rok życia: 70-110/min
  • dopiero w wieku kilkunastu lat normy częstości pracy serca stają się zbliżone norm dla ludzi dorosłych: 60-100/min.

  Zobacz także:

  Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza