Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Testy skórne z alergenami wziewnymi i pokarmowymi

Skórne testy alergiczne wykonuje się celem sprawdzenia, na jaki alergen bądź alergeny jest uczulony pacjent, w przypadku kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie alergii (na podstawie dolegliwości, objawów i wyników innych badań). Dzięki takim testom osoba badana uzyskuje wiedzę na temat tego, jakich alergenów powinna w miarę możliwości unikać (zwłaszcza jeśli chodzi o alergeny pokarmowe) oraz w jakich sytuacjach lub w jakim okresie w ciągu roku objawy mogą się zaostrzyć (dotyczy to głównie alergenów wziewnych). Pozwala to również na rozważenie, czy w danym przypadku wskazane byłoby przeprowadzenie tzw. odczulania. Wykonuje się dwa rodzaje testów: test punktowy oraz test śródskórny.

Zobacz film: "Badania w RZS"

Test punktowy polega na umieszczeniu roztworu zawierającego alergen na skórze (najczęściej w obrębie przedramienia), a następnie delikatnym nakłuciu skóry w tym miejscu. W ten sposób można dokonać oceny nawet kilkudziesięciu alergenów jednocześnie. Drugi rodzaj testu wykonuje się zwykle w przypadku ujemnego wyniku testu punktowego, a polega on na wstrzyknięciu śródskórnym roztworu alergenu o dużo mniejszym stężeniu niż w testach punktowych. Następnie w obydwu przypadkach po upływie około 15-20 minut od wykonanych nakłuć mierzy się linijką średnicę powstałego bąbla i w zależności od jego wielkości dokonuje się oceny reakcji na dany alergen. Należy pamiętać, aby co najmniej 10 dni przed przystąpieniem do takiej diagnostyki bezwzględnie odstawić leki hamujące reakcje alergiczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Magdalena Pikul
Następny artykuł: Testy z krwi badające alergię na jady owadów
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza