Trwa ładowanie...

Testosteron

Organizm zdrowego mężczyzny wydziela ok. 6 mg testosteronu dziennie. Niestety wraz z wiekiem jego poziom spada (ok. 1% rocznie), co może być przyczyną wstydliwych i nieprzyjemnych męskich dolegliwości. Badanie poziomu testosteronu pozwala w wielu przypadkach zdiagnozować przyczynę tych przypadłości.

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

spis treści

1. W jakim celu wykonuje się badanie na poziom testosteronu?

Poziom testosteronu powinien zostać zbadany u mężczyzn, gdy długotrwale utrzymują się u nich pewne objawy (spadek wydzielania testosteronu):

 • uczucie zmęczenia;
 • bezsenność;
 • brak energii i ochoty do życia;
 • osłabienie i zanik mięśni;
 • obniżona aktywność seksualna i brak ochoty na współżycie;
 • przyrost tkanki tłuszczowej.

Określenie poziomu testosteronu może być pomocne w przypadku:

 • określenia przyczyn zaburzeń erekcji;
 • wyjaśnieniu przyczyn niepłodności;
 • zdiagnozowania przyczyn przedwczesnego lub opóźnionego dojrzewania płciowego u chłopców;
 • wyjaśnieniu przyczyn obecności cech męskich kobiet.

Badanie wykonywane jest także u kobiet, gdy pojawiają się takie objawy, jak nieregularna miesiączka lub jej całkowity brak, trudność z zajściem w ciążę lub też w przypadku, gdy pojawiają się cechy męskie, takie jak nadmierne owłosienie na twarzy i innych częściach ciała, łysienie typu męskiego, czy obniżony głos.

2. Badanie poziomu testosteronu

Materiałem biologicznym do badania testosteronu jest krew pobrana z żyły łokciowej. Badanie wykonuje się na czczo, dlatego najlepiej, by zostało przeprowadzone rano. Poziom testosteronu zależy przede wszystkim od wieku badanego. Wraz z wiekiem, a dokładniej po ok. 45. roku życia, następuje spadek jego stężenia. Przyjmuje się, że norma testosteronu przed tym okresem wynosi: 8 - 12 nmol/l lub 2,3 - 3,4 ng/ml albo 230 - 345 ng/dl, czasami jednak może przekraczać nieco 4 ng/ml u mężczyzn bardzo aktywnych seksualnie.

Obniżony poziom testosteronu może wskazywać na uszkodzenie jąder, np. przy nadużywaniu alkoholu, w wyniku urazu fizycznego czy też infekcji wirusowej. Niskie stężenie testosteronu może wynikać także z choroby podwzgórza lub przysadki. Niektóre choroby genetyczne powodują niski poziom testosteronu u młodych mężczyzn - są to zespół Klinefeltera, Kalmana czy Pradera – Williego. Na spadek poziomu tego hormonu wpływa także niewydolność jąder i bezpłodność mężczyzn.

Podwyższony poziom testosteronu u mężczyzn może być wynikiem istnienia guza jądra lub nadnerczy, które wydzielają testosteron lub też podczas stosowania androgenów czy sterydów. Najczęstszą jednak przyczyną wysokiego stężenia testosteronu u młodych chłopców jest przedwczesne dojrzewanie płciowe. Przy zaawansowanej postaci raka gruczołu krokowego może dojść także do zwiększonego poziomu testosteronu, co jest spowodowane tym, że nowotwór ten jest zależny od androgenów. Ze względu no to, że pewna ilość testosteronu występuje również u kobiet, także u nich może wystąpić jego podwyższenie. Wyższe stężenie testosteronu u kobiet niż w warunkach fizjologicznych może wskazywać na PCOS (zespół policystycznych jajników), guz jajnika lub guz nadnercza. Także przy stosowaniu przez kobiety terapii estrogenowej dochodzi do zwiększenia poziomu tego hormonu. Do podwyższenia stężenia testosteronu, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, może dojść w wyniku stosowania leków przeciwdrgawkowych czy barbituranów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: DHEA i DHEA-SO4

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

  Pomocni lekarze

  Szukaj innego lekarza