Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Test pomoże wykryć chorobę Alzheimera na wczesnym etapie. "To przełom"

Innowacyjny test może pomóc w wykryciu choroby Alzheimera, zanim pojawią się objawy. Zatwierdziła go już Amerykańska Agencja Żywności i Leków.

Zobacz film: "Owoc morwy zmniejsza ryzyko alzheimera"

spis treści

1. Test na Alzheimera

Chodzi o test Lumipulse G β-Amyloid Ratio 1-42/1-40, który ma wykrywać blaszki amyloidowe związane z chorobą Alzheimera. Jest on przeznaczony dla pacjentów w wieku 55 lat i starszych, z zaburzeniami funkcji poznawczych, diagnozowanych pod kątem choroby Alzheimera i innych przyczyn zaburzeń poznawczych.

Innowacyjny test może być przełomem
Innowacyjny test może być przełomem (Getty Images)

Zatwierdziła go Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). - Dostępność testu diagnostycznego in vitro, który może potencjalnie wyeliminować potrzebę czasochłonnych i kosztownych skanów PET (pozytonowej tomografii emisyjnej - przyp. red.) to wspaniała wiadomość dla osób i rodzin zaniepokojonych możliwością diagnozy choroby Alzheimera – podkreśla Jeff Shuren, dyrektor Centrum Urządzeń i Zdrowia Radiologicznego FDA.

- Dzięki testowi Lumipulse dysponujemy nowym badaniem, które można wykonać jednego dnia i które może dać lekarzom te same informacje dotyczące obecności amyloidu w mózgu, ale bez ryzyka napromieniowania - dodaje Shuren.

2. Przełomowe urządzenie

FDA przeprowadziła badanie kliniczne, w którym oceniła bezpieczeństwo i skuteczność testu. Z banku Alzheimer's Disease Neuroimaging Initiative pobrano 292 próbek płynu mózgowo-rdzeniowego. Przetestowano je za pomocą nowego narzędzia diagnostycznego, a wyniki porównano z efektami skanu PET.

U 97 proc. osób z dodatnim wynikiem testu Lumipulse blaszki amyloidowe wykryto również w badaniu PET. Z kolei 84 proc. badanych z wynikiem ujemnym w nowym teście taki wynik otrzymało również w pozytonowej tomografii emisyjnej.

Jedynym ryzykiem związanym z wykonaniem testu jest możliwość uzyskania wyników fałszywie dodatnich lub fałszywie ujemnych. Z tego względu FDA zaleca, aby test stosować w połączeniu z innymi metodami diagnostycznymi.

Test Lumipulse został uznany za "breakthrough device", czyli przełomowe urządzenie. W ocenie FDA może on zapewnić skuteczniejszą diagnostykę lub leczenie chorób zagrażających życiu lub nieodwracalnie pogarszających stan pacjenta.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza