Trwa ładowanie...

Test na spostrzegawczość. Sprawdź się!

Nadmiar bodźców, jakich doświadczamy współcześnie, powoduje, że tracimy naturalną spostrzegawczość. Ten prosty test może wykazać, czy jeszcze jesteśmy zdolni do wypatrywania szczegółów. Sprawdź się.

1. Sprawdź spostrzegawczość

Codziennie przyswajamy bardzo dużo informacji. Stale włączony Facebook, portale informacyjne, radio, telewizja - to wszystko prowadzi do przebodźcowania. Zamiast zapamiętywać nowe wiadomości, przestajemy na nie reagować. Wypadają z pamięci już kilka sekund po kliknięciu "lubię to!".

Czy widzisz pszczołę na tym obrazku?
Czy widzisz pszczołę na tym obrazku? (Swift Direct Blinds)

Zobacz film: "Myślała, że dziecko ma ospę. Lekarze byli w szoku, gdy ją zobaczyli"

Pozornie nasza wiedza powinna się rozszerzać. W rzeczywistości natłok danych sprawia, że uczymy się mniej i z większym trudem. Zbyt liczne wiadomości są przez umysł w pewien sposób filtrowane. Efekt? Postrzegamy coraz więcej przestrzeni, zdarzeń, obrazów jako całość. Żyjemy nie zwracając uwagi na szczegóły.

Ten prosty test obrazkowy pokaże, czy jeszcze bywasz spostrzegawczy, czy też twoja odporność na nowe informacje już całkiem spadła. Przyjrzyj się kwiatom powyżej i znajdź wśród nich pszczołę. Nie poddawaj się. Wbrew pozorom, owad naprawdę tam jest.

Autorzy zagadki ze Swift Direct Blinds przekonują, że nikt nie rozwiązał tego zadania szybciej, niż w 8 sekund. Sprawdź się! Czy uda ci się pobić ten rekord?

Nie przejmuj się, jeśli się nie uda. Podpowiedź, gdzie szukać pszczoły znajdziesz poniżej. Jeśli spodobał ci się test, podaj go dalej. Weź również wynik pod rozwagę. Może to czas, by ograniczyć korzystanie z urządzeń i mediów.

2. Nadmiar informacji uszkadza spostrzegawczość

Zaburzenia percepcji dotykają coraz młodsze osoby, które bywają wychowywane za pomocą telefonów, tabletów, telewizorów. Szybko migające obrazki w intensywnych kolorach nie tylko zaburzają spostrzegawczość, ale mogą powodować też szereg zaburzeń.

Specjaliści wymieniają wśród skutków m.in. dekoncentrację, ADHD, trudności w nauce, zaburzenia snu, zachowania zbliżone do zachowań ze spektrum autyzmu, wycofanie społeczene, spowolnienie rozwoju mowy i relacji interpersonalnych, a nawet znane są przypadki zaburzeń sensorycznych i ataków podobnych do padaczki.

Rodzice powinni własnym przykładem zachęcić dzieci do aktywności na świeżym powietrzu, zamiast do spędzania czasu przed ekranem. Tylko wielopłaszczyznowy rozwój może zapewniać zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne.

A oto obraz z zaginioną pszczołą. Czy właśnie tu ją zauważyłeś?

Odpowiedź, gdzie jest pszczoła na tym obrazku
Odpowiedź, gdzie jest pszczoła na tym obrazku (Swift Direct Blinds)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza