Trwa ładowanie...

Test na raka płuc, który można wykonać w domu. Wystarczy przyjrzeć się swoim dłoniom

Brytyjscy lekarze przypominają prosty test, który możemy wykonać samodzielnie w domu. Jego wynik powinien skłonić niektórych z nas, by udać się do lekarza. A wszystko przez kształt paznokci.

Zobacz film: "Jak oczyścić płuca w 72 h?"

spis treści

1. Dłonie obrazem naszego zdrowia

"Schamroth window test" jest prostym badaniem, które każdy z nas może wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy dotknąć paznokcie palców wskazujących do siebie. Przestrzeń nad nimi powinna układać się w kształt rombu.

Jeśli tak się nie dzieje, może to oznaczać, że cierpimy na tzw. palce pałeczkowate. To schorzenie może być jednym z pierwszych objawów raka płuc.

Dzieje się tak, ponieważ w przypadku wystąpienia raka płuc kształt dłoni ulega zmianie. Lekarze nie są pewni, w jaki sposób zmiany nowotworowe wpływają bezpośrednio na paznokcie, ale mają nadzieję, że to odkrycie pozwoli szybciej diagnozować pacjentów ze zmianami nowotworowymi. Dzięki temu będą mieli większe szanse na przeżycie.

Co ciekawe, to proste badanie ma spore poparcie w danych, szczególnie na Wyspach Brytyjskich. W niektórych przypadkach raka płuc aż 35 proc. osób cierpi na palce pałeczkowate, a co za tym idzie, to badanie się sprawdza.

Takie dane przedstawiła niedawno organizacja Cancer Research UK.

W Wielkiej Brytanii ten test jest używany nie tylko przez osoby niezwiązane z medycyną. Jest to pierwsze badanie, jakie wykonuje się u pacjenta, który znajduje się w grupie ryzyka raka płuc. Tym bardziej, że jeśli test wyjdzie pozytywnie, nie musi oznaczać to wyłącznie choroby nowotworowej.

Palce pałeczkowate są chorobą towarzyszącą również w innych chorobach, szczególnie w chorobach serca.

Osoby, które podejrzewają, że coś złego dzieje się z ich zdrowiem powinny udać się do lekarza jak najszybciej. Nawet jeśli takie proste testy wychodzą negatywnie. W przypadku chorób nowotworowych każdy tydzień może być na wagę złota.

Rak płuc jest najczęściej występującym rakiem w Polsce. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce na raka płuc umiera około 22 tys. osób rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza