Trwa ładowanie...

Termometr bezdotykowy - zalety, kiedy mierzyć temperaturę, przydatne funkcje

Kontrola temperatury ciała jest bardzo ważna w monitorowaniu stanu zdrowia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń, które różnią się ceną, funkcjonalnością, a także poprawnością dokonywanych pomiarów. Co warto wiedzieć o termometrach bezdotykowych?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Co to jest termometr bezdotykowy?

Termometr bezdotykowy (termometr na podczerwień) to urządzenie, które ustawione w odległości 5-15 centymetrów od ciała jest w stanie określić temperaturę i wyświetlić ją na ekranie.

Termometr ocenia promieniowanie podczerwone, emitowane przez obiekt. Im wyższa jest temperatura ciała, tym więcej promieni dociera do sprzętu.

2. Zalety termometru bezdotykowego

 • brak bezpośredniego kontaktu z ciałem,
 • większa higieniczność urządzenia,
 • bardzo krótki czas oczekiwania na wynik,
 • intuicyjna obsługa,
 • łatwe zmierzenie temperatury u dzieci,
 • cicha praca.

Coraz więcej modeli posiada funkcję zapamiętywania ostatnich pomiarów, co jest bardzo pomocne w monitorowaniu skuteczności leczenia. Termometr bezdotykowy jest bardzo pomocny w przypadku konieczności zmierzenia temperatury w czasie snu bez ryzyka obudzenia chorego.

3. Kiedy najlepiej mierzyć temperaturę?

Nie każdy moment jest odpowiedni na zmierzenie temperatury. Wynik może być zafałszowany tuż po kąpieli, gorącym posiłku, powrocie do domu czy wysiłku fizycznym. Należy również pamiętać, że płaczące dziecko może mieć chwilowo wyższą temperaturę ze względu na przeżywane emocje.

Zobacz także:

4. Najczęściej popełniane błędy

Najbardziej popularnym zarzutem w kierunku termometrów bezdotykowych są nieprecyzyjne wyniki i brak powtarzalności pomiarów, mimo krótkiej różnicy w czasie.

W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy urządzenie jest poprawnie stosowane. Najczęstsze błędy to:

 • nieodpowiednia odległość od ciała,
 • nieprawidłowe miejsce na ciele,
 • chory gwałtowanie się ruszał,
 • przeciąg w pomieszczeniu (np. otwarte okno),
 • skóra była spocona,
 • skóra była posmarowana kremem,
 • termometr był przeniesiony do innego pomieszczenia (termometr dopiero po kilkunastu minutach dostosowuje się do otoczenia),
 • nie przestrzeganie odstępu czasowego między pomiarami,
 • brak świadomości, że temperatura różni się w zależności od miejsca na ciele,
 • przechowywanie urządzenia w nieodpowiednim miejscu.

5. Przydatne funkcje w termometrach bezdotykowych

5.1. Czujnik odległości

Każdy termometr bezdotykowy mierzy temperaturę w ściśle określonej odległości. Ułożenie urządzenia w odpowiednim miejscu bywa trudne, szczególnie w przypadku małych, ruchliwych dzieci.

Niestety zbyt blisko lub zbyt daleko ustawiony termometr może dokonać niewłaściwego pomiaru. Z tego względu polecane są modele wyposażone w czujnik odległości. Dzięki temu, termometr informuje, że znajduje się w pozycji najlepszej do określenia ciepłoty ciała.

5.2. Możliwość badania temperatury na powiece

Znaczna część termometrów bezdotykowych poleca sprawdzanie temperatury na czole, mimo że nie jest to najlepsze miejsce. Szczególnie u dzieci czoło często jest spocone i zakryte włosami.

Okazuje się, że najlepszym miejscem do pomiaru temperatury jest powieka. Należy jednak wiedzieć, że jedynie niektóre urządzenia mogą być przykładane do tak wrażliwej części ciała. W przeciwnym razie jest to surowo zabronione, promieniowanie emitowane przez termometr może docierać do gałki ocznej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza