Trwa ładowanie...

Terapia zajęciowa - ergoterapia, arteterapia, estetoterapia, chromoterapia, kinezyterapia, ludoterapia, zajęcia relaksacyjne

Terapia zajęciowa to rodzaj psychoterapii mającej na celu przyspieszenie powrotu utraconych funkcji i sprawności, a w przypadkach zmian nieodwracalnych wyrobienie funkcji zastępczych. Terapia zajęciowa to metoda leczenia usprawniającego. Może przybierać różne formy.

Zobacz film: "Terapia sianem dla zestresowanych"

spis treści

1. Ergoterapia

Ergoterapia określana jest jako właściwa terapia zajęciowa, stanowiąca oddzielną formę rehabilitacji. Obejmuje różnego rodzaju prace ręczne, na przykład:

 • wikliniarstwo,
 • tkactwo,
 • garncarstwo i ceramikę,
 • krawiectwo,
 • dziewiarstwo,
 • hafciarstwo,
 • kaletnictwo,
 • metaloplastykę,
 • stolarstwo,
 • ogrodnictwo.
Muzykoterapia
Muzykoterapia

Muzyce od wieków przypisuje się właściwości terapeutyczne. Podczas sesji muzykoterapii dociera się do

zobacz galerię

2. Arteterapia

Arteterapia to inaczej terapia przez sztukę. Jej formami jest między innymi:

 • biblioterapia – terapia z zastosowaniem książek, dzięki tej formie terapii zajęciowej można uzyskać właściwe zmiany w zachowaniu i postawie, w przypadku dzieci wykorzystuje się bajki terapeutyczne w optymistycznym tonie i z odpowiednim przesłaniem;
 • choreoterapia – terapia tańcem i ruchem, polega na integracji jednostki przez odczuwanie identyfikacji, cielesności, samoświadomości, na choreoterapię składają się ćwiczenia i improwizacje muzyczno-ruchowe oraz taniec;
 • dramatoterapia – terapia zajęciowa poprzez teatr, zgodnie z jej założeniami podopieczni mają za zadanie przygotować i odegrać przedstawienia teatralne, występowi towarzyszy dyskusja na temat odczuć, jakie wywołała sztuka;
 • muzykoterapia – psychoterapia przez słuchanie muzyki, śpiewanie i grę na instrumentach;
 • poezjoterapia – zasadniczym elementem tej formy terapii jest poezja, którą podopieczni tworzą, czytają i recytują.

3. Estetoterapia

Estetoterapia to terapia zajęciowa wykorzystująca kontakt z pięknem otoczenia i przyrody. Wiąże się między innymi z wyjściami do muzeum bądź galerii. Jedną z jej form jest sylwoterapia, polegająca na spacerowaniu po lesie, a także talasoterapia, czyli spacerowanie brzegiem morza.

10 sprawdzonych sposobów na zdrowy relaks
10 sprawdzonych sposobów na zdrowy relaks [10 zdjęć]

Śpiew wyzwala w nas niezwykle pozytywne odczucia. Co więcej, w trakcie wykonywania tej czynności często

zobacz galerię

4. Chromoterapia

Chromoterapia to metoda terapeutyczna posługująca się kolorami. Chromoterapia wykorzystywana jest w tworzeniu odpowiedniego otoczenia do terapii osób z deficytami intelektualnymi. Ta forma terapii zajęciowej pozwala na polisensoryczne poznawanie otoczenia. Odpowiedni dobór kolorów obowiązuje zarówno w kwestii sali zajęciowej, jak i w kwestii ubioru.

5. Kinezyterapia

Kinezyterapią określa się terapię ruchem. Jest ona formą rehabilitacji, wykorzystywaną również w innych rodzajach terapii zajęciowej. Niekiedy przybiera formę gimnastyki porannej, tańca, spacerów i rozgrywek sportowych.

6. Ludoterapia

Ludoterapia jest rodzajem terapii zajęciowej szczególnie często wykorzystywanym w przypadku małoletnich podopiecznych. Polega ona na grach i zabawach, które sprawiają dzieciom radość, wyzwalając przy tym wiele emocji i uczuć.

7. Zajęcia relaksacyjne

Celem zajęć relaksacyjnych jest złagodzenie skutków stresu poprzez odprężenie i rozładowanie napięcia psychofizycznego i mięśniowego, rozluźnienie i wyciszenie. Zajęcia relaksacyjne wykorzystują elementy muzykoterapii i poezjoterapii.

Terapia zajęciowa to psychoterapia poprzez czynności mające na celu usprawnianie psychiczne i fizyczne. Zajęcia prowadzone są grupowo lub indywidualnie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Katarzyna Sadowska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza