Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Terapia hormonalna dla mężczyzn w zasięgu ręki

Naukowcy nieustannie prowadzą badania nad coraz to nowszymi metodami antykoncepcji. Tradycyjne zabezpieczenia mechaniczne przechodzą powoli do lamusa. Tym razem stoimy u progu prawdziwej rewolucji. Okazało się bowiem, że możliwa jest alternatywa dla nieodwracalnej wazektomii w postaci antykoncepcyjnych zastrzyków dla mężczyzn.

Zobacz film: "Seks nie jest celem samym w sobie"

spis treści

1. Nowatorski eksperyment

Przeprowadzone na szeroką skalę badania kliniczne dotyczące antykoncepcji hormonalnej przyniosły wreszcie efekty. W jednym z australijskich ośrodków, przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia, opracowano nowatorską metodę zapobiegania ciąży. Poddana badaniu grupa mężczyzn co osiem tygodni przyjmowała zastrzyk sporządzony z testosteronu i progestagenu (syntetycznej wersji progesteronu). Wstrzykiwana do nasieniowodu substancja uśmiercała plemniki, nie hamując przy tym wytrysku. Aby dokładnie monitorować stan zdrowia uczestników i potwierdzić skuteczność metody, badanie prowadzono przez 12 miesięcy. Żadna z partnerek uczestników eksperymentu nie zaszła w ciążę. Utrzymali oni właściwy poziom energii i libido.

2. Zalety antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn

 • Z powodzeniem zastępuje problematyczne dla wielu mężczyzn zabezpieczenia mechaniczne,
 • pozwala uniknąć nieodwracalnego zabiegu wazektomii u mężczyzn i podwiązania jajowodów u kobiet,
 • stanowi alternatywę dla par, w których kobieta nie jest w stanie korzystać z niektórych środków antykoncepcyjnych, na przykład tabletek,
 • pozwala ludziom dzielić odpowiedzialność w kwestii fizycznych i psychicznych konsekwencji antykoncepcji,

3. Wady terapii

 • Nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową takimi jak HIV czy chlamydia,
 • metoda okazała się zawodna w przypadku jednego na 25 mężczyzn,
 • może wzbudzać wątpliwości w kontekście praw i obowiązków kobiet i mężczyzn w zakresie regulacji płodności – chodzi o zaufanie, którym kobieta musi obdarzyć mężczyznę stosującego metodę antykoncepcji, której faktycznie nie można naocznie zweryfikować,
 • wymaga ona wielu lat stosowania, by można było właściwie ocenić możliwe skutki uboczne.

Do tej pory antykoncepcyjna terapia hormonalna dostępna była wyłącznie dla kobiet. Odkryta niedawno, nowatorska metoda pozwala zdjąć z ich barków ten ciężar. Wszystko wskazuje na to, że pojawi się ona na polskim rynku w ciągu najbliższych lat.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza