Trwa ładowanie...

Terapia biologiczna na łuszczycę plackowatą

Resort zdrowia wprowadza zmiany w leczeniu najcięższych postaci łuszczycy plackowatej. Zdaniem lekarzy nie wpłyną one korzystnie na dostęp pacjentów do leczenia biologicznego.

spis treści

1. Łuszczyca

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną, która dotyka głównie skórę, a niekiedy również inne narządy. Może stać się przyczyną niepełnosprawności w młodym wieku, gdyż zdarza się, że najcięższe postacie schorzenia zajmują stawy. Łuszczyca znacznie obniża jakość życia chorych, którzy cierpią zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W Polsce choruje na nią nawet 1 mln osób, a leczenie biologiczne wskazane jest u około 800 pacjentów.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Leczenie łuszczycy

W naszym kraju leki biologiczne na łuszczycę nie są powszechnie dostępne. Otrzymują je jedynie chorzy z najcięższymi postaciami łuszczycy w ramach zarządzenia JGP, czyli Jednorodnych Grup Pacjentów. Oznacza to, że fundusze na leki kontraktowane są przez poszczególne szpitale i oddziały dermatologiczne. Jeśli pieniądze się skończą, chorzy nie otrzymają leków. Obecnie ministerstwo pracuje nad programem terapeutycznym, który zapewniałby szerszy dostęp pacjentów do terapii biologicznej.

3. Zmiany w leczeniu łuszczycy

Dotychczas pacjenci z najcięższymi postaciami łuszczycy mieli dostęp jedynie do jednego leku biologicznego. Wprowadzona 6 kwietnia nowelizacja zakłada możliwość wyboru spośród 4 rekomendowanych farmaceutyków różniących się sposobem działania lub dawkowaniem. Nie zwiększy to jednak liczby chorych otrzymujących tego typu leczenie, a lekarze obawiają się, że nowelizacja może się przyczynić do zmniejszenia dostępności leków. Szpitale mają bardzo ograniczone środki, a nowoczesne leczenie szybko je wyczerpie. Może to skutkować zadłużaniem i zamykaniem oddziałów, a tym samym również koniecznością przerwania terapii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Znaczenie emolientów w leczeniu łuszczycy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza