Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Już sama obecność smartfona zaburza twoją koncentrację

Portale społecznościowe, wiadomości, aplikacje internetowe – wszystkie te opcje są dostępne w tabletach i używanych na co dzień telefonach komórkowych.

Jak donoszą naukowcy z Uniwersytetu Hokkaido w Sapporo, już sama obecność któregokolwiek z tych urządzeń może zmniejszać nasze zdolności poznawcze, szczególnie wśród osób, które rzadko używają internetu.

Do tej pory znane były konsekwencje użytkowania smartfonów, objawiające się zaburzeniami osądu, ale nikt do tej pory nie opisał wpływu telefonów komórkowych i smartfonów na funkcje poznawcze.

Naukowcy z Uniwersytetu Hokkaido postanowili zbadać, jak smarfony i telefony komórkowe wpływają na zdolność do skupienia uwagi u 40 studentów. Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie grupy. Wśród pierwszej z nich, położono telefon w okolicy monitora komputera i poproszono uczestników o wyszukanie konkretnych fraz znajdujących się na ekranie (mierzono czas, który zajął znalezienie zadanego fragmentu).

Czy telefon ma wpływ na koncentrację?
Czy telefon ma wpływ na koncentrację? (123RF)

W drugiej grupie zamiast telefonu na biurku obok monitora postawiono notatnik. Wyniki eksperymentu nie są zaskakujące - osobom, które zostały przydzielone do pierwszej grupy, znacznie więcej czasu zajęło znalezienie zadanego fragmentu na ekranie monitora.

Uczestnicy badania byli rozproszeni samą „obecnością” telefonu. Na brak koncentracji były szczególnie narażone osoby, które niezbyt często korzystały na co dzień z internetu. Z kolei osoby, które korzystają z internetu często szybciej znalazły zadany fragment i nie rozpraszały się obecnością telefonu.

10 sposobów na lepszą koncentrację
10 sposobów na lepszą koncentrację [10 zdjęć]

Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania,

zobacz galerię

Wyniki badań ukazują, że funkcje poznawcze są lepiej zachowane u osób, które często korzystają z internetu. To bardzo ważne badania, które mogą być szczególnie istotne w kontekście młodych osób, które wyjątkowo łatwo uzależniają się od urządzeń mobilnych i internetu. Niesie to za sobą poważne konsekwencje przede wszystkim psychiczne.

Według niektórych badań, nawet 50 procent posiadaczy smarfonów sprawdza wiadomości lub korzysta z aplikacji raz w ciągu godziny! Czy mamy do czynienia z uzależnieniem od urządzeń mobilnych? Wiele na to wskazuje. W Polsce w niektórych szkołach wprowadzono zakaz korzystania z smartfonów – dzieci częściej piszą do siebie niż rozmawiają, co negatywnie wpływa na kontakty międzyludzkie.

Dochodzi do zaburzenia kontaktu między ludźmi. To zdecydowanie niekorzystne zjawisko. Z drugiej strony za pomocą internetu można utrzymywać kontakt z wieloma osobami bez konieczności wychodzenia z domu. Czy smartfony i dzisiejsza technologia niosą za sobą ryzyko? Na pewno w pewnym stopniu tak, ale korzyści, jakie wynikają z korzystania ze smartfonów, są bardzo duże.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza