Trwa ładowanie...

Technologia zmiany mitochondrium matki niesie wiele korzyści dla dziecka

Narodziny pierwszego dziecka urodzonego za pomocą techniki zwanej mitochondrialną edycją zostały ogłoszone w dniu 27 września. Mitochondrialna edycja nie pozwala kobietom, które są nosicielkami chorób mitochondrialnych przekazywanie ich swojemu potomstwu. Choroby te mogą być łagodne, ale mogą też zagrażać życiu. W niektórych krajach zezwolono już na stosowanie tej techniki. Naukowcy przeanalizowali regulacje prawne i badania dotyczące zezwolenia na stosowanie tej metody. Jednak jak twierdzą naukowcy, rząd powinien ostrożnie odnosić się do poszerzającej się fali genetycznych modyfikacji i migracju ludzi do miejsc, gdzie dana metoda jest dozwolona.

Technologie modyfikacji genetycznych chronią dziecko przed wieloma chorobami
Technologie modyfikacji genetycznych chronią dziecko przed wieloma chorobami (123rf)

Nowe technologie reprodukcyjne budzą jednak wiele wątpliwości i kontrowersji. Jedna z nich polegająca na wymianie mitochondriów może nieść wiele korzyści i możliwości, jednak brak zezwolenia stosowania jej we wszystkich krajach budzi niepokój u pacjentów.

Dostępnych jest tylko kilka rodzajów lekarstw, które leczą tego rodzaju choroby. Niektóre państwa zezwalają na tę technologię, niektóre nie. Często prowadzi to do migracji osób, które chcą skorzystać z tego typu leczenia.

Jak działa wymiana mitochondrialna?

Każdy z nas dziedziczy mitochondria, czyli organelle komórkowe, które odpowiadają za proces wymiany energii w ten sposób, że nasze komórki nie potrafiłyby bez nich funkcjonować, a także niewielką część DNA zawartej w nich.

Bywa tak, że fragmenty mitochondrialnego DNA mogą być uszkodzone, co powoduje mutacje lub błędy, które mogą prowadzić do chorób mitochondrialnych.

Jedną z nich jest choroba, znana jako syndrom Leigh. Jest to zaburzenie neurologiczne, które zazwyczaj prowadzi do zgonu w okresie dzieciństwa.

ZOBACZ TAKŻE

Choroby genetyczne - klasyfikacja

Pewna para, która straciła już dwójkę dzieci w wyniku tego schorzenia postanowiła poddać się nowej technice wymiany mitochondrialnej. Proces ten odbył się w laboratorium w ramach zapłodnienia in vitro. Działanie tej metody polega na podstawieniu zdrowych organelli mitochondrialnych na miejsce tych wadliwych obecnych u matki. Dziecko dziedziczy cechy od matki, ale dawcą mitochondrialnego DNA jest ktoś inny.

W niektórych przypadkach mały fragment DNA zawarty w mitochondrium może uratować życie.

Jedynym krajem zezwalającym na stosowanie tej metody jest Wielka Brytania.  Najwięcej wątpliwości budzi to, czy wymiana fragmentu DNA mitochonrium niesie za sobą dziedziczenie określonych cech od dawcy.

Istnieje dyskusja na temat tego, czy modyfikacja genetyczna, zwana jako „zmiana linii zarodkowej” może być dziedziczona.

Wiele krajów, w tym Wielka Brytania podejmują ważne stanowisko w prawie nowej technologii, która może minimalizować ryzyko chorób, ale też może zmieniać komórki rozrodcze i powodować dziedziczone zmiany, które mogą mieć wpływ na przyszłe pokolenia.

Jednak duża liczba krajów, w tym Japonia i Indie, mają niejednoznaczne lub niewykonalne przepisy dotyczące takich modyfikacji.

Zmiany genetycznej powstałe w wyniku edycji mitochondrialnej mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom tylko wtedy, gdy dziecko jest dziewczynką.

Mimo iż technika ta otrzymała zielone światło w Wielkiej Brytanii, urząd nadal zbiera różne informacje na temat bezpieczeństwa związanego z wymianą mitochondrialną.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza