Trwa ładowanie...

Technologia może mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne

Badacze odkryli, że wzrastające zapotrzebowanie na obecność technologii w naszym życiu może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, rozwój układu nerwowego i relacje osobiste. Naukowcy z Uniwersytetu Derby w Wielkiej Brytanii przebadali 256 użytkowników smartfonów w celu ocenienia ich cech charakteru.

Wyniki opublikowane zostały w "International Journal of Cyber Behaviour, Psychology and Learning". Według nich, 13 proc. uczestników badania było osobami uzależnionymi od smartfonów, spędzającymi średnio 3,6 godzin dziennie używając urządzeń takich jak smartfon. To często doprowadza do zaniedbywania i odwracania uwagi od relacji międzyludzkich i "prawdziwego życia".

Portale społecznościowe to najczęściej używane aplikacje (używane przez 87 proc. badanych), daleko za nimi znajdują się komunikatory internetowe i aplikacje do wysyłania wiadomości (52 proc.) oraz inne rodzaje aplikacji (korzysta z nich 51 proc. badanych).

Wydajemy się być coraz bardziej "przyklejeni" do naszych tabletów, telefonów, portali społecznościowych lub gier. Nie możemy oprzeć się pokusie nieustannej internetowej aktywności. Niemal nieustanny dostęp do technologii, począwszy od młodego wieku, kształtuje w tym momencie wygląd naszego społeczeństwa.

Badania pokazują, że przez nasze uzależnienie od smartfonów poświęcamy coraz więcej z naszego życia prywatnego i kontaktów międzyludzkich
Badania pokazują, że przez nasze uzależnienie od smartfonów poświęcamy coraz więcej z naszego życia prywatnego i kontaktów międzyludzkich (123RF)

Każdy choć raz w życiu widział (lub sam nim jest) "komórkowego zombie", osobę idącą bezmyślnie przed siebie, jednocześnie korzystając ze smartfona. Jest to coraz częściej spotykane zjawisko, do tego stopnia, że w mieście Chongqing w Chinach stworzono osobny pas na chodniku dla takich osób.

W Japonii z kolei wprowadzono interaktywny papier toaletowy dla smartfonów, dzięki któremu użytkownicy mogą wyczyścić na połysk ekran swojego telefonu, jednocześnie pozbywając się bakterii, podczas korzystania z łazienki.

Uzależnienie od telefonu komórkowego
Uzależnienie od telefonu komórkowego

Osoby uzależnione traktują telefon komórkowy jak przedłużenie ręki lub ucha, a brak telefonu może u

zobacz galerię

Psychoterapeutka z Nowego Jorku, Nancy Colier stwierdziła w swojej książce "The Power of Off", że "wielu ludzi odłączyło się od tego, co naprawdę ważne jest w ich życiu, co sprawia, że czujemy się jak pełnoprawni ludzie.

Nasza obecność, poświęcenie pełnej uwagi to najcenniejsza rzecz jaką możemy dać innym osobom. Komunikacja elektroniczna nie daje nam poczucia lepszej więzi, nie przyczynia się do tego, że czujemy się kochani bądź wspierani".

7 niecodziennych rodzajów uzależnień
7 niecodziennych rodzajów uzależnień [7 zdjęć]

Bardziej niż chorobliwe kolekcjonerstwo dóbr materialnych szokujące wydaje się gromadzenie zwierząt.

zobacz galerię

Naukowcy z Uniwersytetu Maryland pokazali w 2010 roku w swoim badaniu, że większość studentów uczelni z 10 krajów doświadczyło negatywnych odczuć podczas próby, która wymagała, aby przez 24 godziny nie dotykali swoich telefonów.

W ankiecie uzależnieni studenci przyznali, że lepiej poradziliby sobie z ograniczonym kontaktem ze swoimi partnerami niż ograniczając użycie telefonu.

Koniecznie przeczytaj

Producenci sprzętu elektronicznego wykorzystują ten trend, wypuszczając na rynek coraz więcej innowacyjnych i spersonalizowanych gadżetów, co wzbudza obawy odnośnie bezpieczeństwa używania najnowszych aplikacji.

Badanie przeprowadzone na Politechnice Rensselaer pokazało, że smartfony mogą wpływać na jakość naszego snu, a niektórzy ludzie zbyt mocno przywiązują się do tych urządzeń, co prowadzi do syndromu odstawienia, gdy muszą się z nimi na jakiś czas pożegnać.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza