Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Technika karmienia piersią

Jak karmić piersią? Czy istnieje jakaś specjalna technika karmienia piersią, która zawsze działa? Wydaje się, że karmienie piersią to tak naturalna czynność, że takie pytania w ogóle nie powinny zostać zadane. Jednak tak nie jest. Młode mamy bardzo często nie wiedzą, jak karmić piersią, chciałyby znać podstawowe zasady karmienia piersią, a także odpowiednie do tego pozycje. Tego wszystkiego dowiedzą się w poniższym artykule.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Jak karmić piersią?

Przede wszystkim, młoda mamo: rozluźnij się. Karmienie piersią rzeczywiście jest naturalną czynnością, która przyjdzie do ciebie sama. Jeśli nie wiesz, co zrobić z płaczącym noworodkiem, najpierw weź głęboki oddech i zastosuj się do poniższych rad. Pamiętaj, że karmienie piersią to także sposób na budowanie więzi z twoim maleństwem. Noworodek, a później niemowlę, dzięki karmieniu piersią nie ma tak częstych jak u innych dzieci problemów z kolkami, zaparciami i innymi zaburzeniami trawienno-wydalniczymi.

Pierwszym krokiem do skutecznego nakarmienia twojego malucha jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Powinno odpowiadać zarówno tobie, jak i dziecku:

 • wybierz jak najmniej zatłoczone miejsce, jeśli czujesz się niepewnie, karmiąc przy ludziach, w tym przy domownikach,
 • znajdź sobie wygodny fotel lub kanapę, na której usiądziesz z dzieckiem,
 • jeśli twojemu siedzisku brakuje podłokietników – ułóż sobie pod łokciem poduszkę, drugą możesz podeprzeć plecy,
 • zwróć uwagę na to, czy dziecku jest wygodnie i czy dobrze czuje się w wybranym przez ciebie otoczeniu, przy hałasie może nawet nie chcieć ssać. Dobrze jest mieć stałe miejsce do karmienia w domu. Przygotuj tam sobie wszystko, czego ci potrzeba: dodatkowe poduszki, ściereczki, ciekawą książkę. Dobrym pomysłem jest także telefon w zasięgu ręki. Nie będziesz musiała przerywać karmienia, aby odebrać.

2. Pozycje do karmienia piersią

Jak prawidłowo karmić piersią ? Dwie główne pozycje do karmienia piersią to pozycja na siedząco i leżąco. Pozycja do karmienia piersią na siedząco jest najczęściej wybierana przez matki. Aby karmienie piersią było jak najwygodniejsze:

 • podeprzyj plecy poduszką,
 • pod łokieć także włóż sobie poduszkę,
 • jeśli jesteś praworęczna, połóż dziecko na lewym ręku,
 • główka dziecka powinna być uniesiona na tyle, aby nie dotykało brodą klatki piersiowej. Kilka zasad do karmienia piersią na leżąco:
 • jeśli śpisz z partnerem, ułóż dziecko pomiędzy wami,
 • możesz zwinąć ręcznik i położyć go między dzieckiem a partnerem, aby podeprzeć plecy dziecka,
 • dziecko powinno leżeć przodem, blisko ciebie, buzią powinno dotykać twojego sutka,
 • aby było ci wygodniej, między kolana włóż sobie płaską poduszeczkę,
 • rękę, na której leżysz włóż pod poduszkę, a drugą możesz trzymać dziecko podczas karmienia,
 • podawaj dziecku raz lewą, raz prawą pierś, zawsze jednak przekładaj dziecko na środek łóżka. Kiedy już wygodnie ułożyłaś się do karmienia:

 • ręką niepodtrzymującą dziecko przytrzymaj pierś do karmienia, ściśnij ją palcem środkowym i kciukiem,

 • dotknij delikatnie sutkiem policzka dziecka, dzięki odruchowi noworodkowemu maleństwo zwróci główkę w stronę dotyku i otworzy buzię,
 • w ustach dziecka powinien znaleźć się sutek i część otoczki wokół niego, a sutek powinien być skierowany w stronę gardła dziecka – taka pozycja powinna zapobiec obolałym sutkom,
 • jeśli czujesz, że dziecko źle ssie lub widzisz, że ma w buzi tylko sam sutek – przerwij ssanie, wkładając dziecku do buzi palec i spróbuj jeszcze raz. Pozycja do karmienia piersią na leżąco przydaje się w nocy. To, jak często karmić noworodka piersią nie zależy od pory dnia, dziecko powinno dostawać pokarm co 2-3 godziny, także w nocy (ale pamiętaj: dziecko jest ważniejsze niż zegarek, jeśli chce jeść częściej, pozwól mu na to). Dlatego zamiast wstawać co kilka godzin, aby nakarmić dziecko, można spać z nim i po karmieniu zaraz zasypiać.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza