Trwa ładowanie...

Technika Bowena – na czym polega i kiedy się ją stosuje

Technika Bowena, nazywana także terapią Bowena, to manualna terapia przypominająca masaż, która polega na wykonywaniu delikatnych i charakterystycznych ruchów. Według jej zwolenników usuwa różne dolegliwości, ponieważ pobudza w organizmie mechanizmy samolecznicze. Co warto o niej wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest technika Bowena?

Technika Bowena to metoda terapeutyczna, która działa ogólnoustrojowo. Ma pomagać organizmowi powrócić do równowagi przy wykorzystaniu własnych zasobów autoregulacji. Zabiegi polegają na wykonywaniu przez terapeutę specjalnych ruchów na mięśniach, więzadłach, ścięgnach, i innych tkankach.

Zobacz film: "Koronawirus czy można zakazić się ponownie?"

Zadaniem techniki Bowena jest przywrócenie swobody ruchu tkanek i płynów ustrojowych poprzez manualne oddziaływanie na tkankę łączną oraz pobudzenie w ten sposób potencjału samoleczniczego organizmu. Według naukowców nie ma jednak wystarczających dowodów potwierdzających skuteczność tej metody. Ta lecznicza forma masażu powstała w latach 50. XX wieku w Australii. Jej twórcą jest Thomas Ambros Bowen, stolarz i pasjonata medycyny oraz fizjoterapii. Choć Bowen nie posiadał wykształcenia medycznego czy kwalifikacji zawodowych w dziedzinie fizjoterapii, zajmował się uzdrawianiem. Swoją metodę terapeutyczną realizował intuicyjnie dobierając ruchy i uciski ciała pacjentów. Co interesujące większość z nich, pomimo braku wyników w postaci obiektywnej poprawy stanu zdrowia uznała, terapia jest skuteczna i przynosi efekty. Bowen nie prowadził dokumentacji medycznej, pozwalał jednak, by obserwowano jego pracę. Dzięki temu powstało kilka odmian jego metody. Dominującą odmianę stanowi wersja Oswalda Rentscha, ogłoszona w 1987 roku przez. Terapia, nazwana „Oryginalną Techniką Bowena" lub „Bowtech", w 2002 roku została uznana przez Dyplomowane Towarzystwo Fizjoterapii Wielkiej Brytanii za rodzaj zabiegu, który może wykorzystywać fizjoterapeuta. Obecnie metoda jest powszechnie znana w Australii, krajach Ameryki Północnej oraz Europy.

ZOBACZ TAKŻE:

2. Wskazania do terapii Bowena

Terapię Bowena stosuje się w leczeniu niemal każdej jednostki chorobowej. Mogą z niech korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Celem zabiegu może być konkretny problem lub cały organizm. Do najczęstszych chorób leczonych techniką Bowena należą:

3. Na czym polega zabieg?

Podczas wykonywania zabiegu techniką Bowena terapeuta skoncentrowany jest na pracy z powięzią. Wykonuje masaż przy pomocy dłoni (terapeuta uciska dłońmi ciało w charakterystyczny sposób), bez użycia siły, sprzętu czy farmakologii. Wyróżnia się takie etapy jak: naciąganie skóry - rozciąganie powięzi, ucisk – pobudzenie, rolowanie tkanek miękkich (mięśnie, ścięgna, więzadła). Zabieg, który trwa od 40 do 60 minut, składa się ze ściśle określonych sekwencji ruchów. Między nimi pojawiają się przerwy. Metoda Bowena to pojedyncze ruchy wibracyjne przeplatane kilkuminutowymi pauzami, które stanowią czas reakcji ciała. Wibracja według koncepcji Bowena przenosi się na układ nerwowy i stymuluje mózg do wyzwolenia reakcji samoleczenia organizmu. Podczas sesji pacjent zmienia pozycję: najpierw leży na brzuchu, a później na plecach. Ruchy najczęściej wykonywane są symetrycznie, wzdłuż osi pionowej ciała, zaczynając od zdrowszej strony. Zazwyczaj kilka zabiegów wystarczy, aby organizm poradził sobie z wieloma dolegliwościami.

4. Technika Bowena – opinie, cena i kurs

Opinie na temat masażu wykorzystującego technikę Bowena są różne, jednocześnie metoda cieszy się coraz większą popularnością. Zabiegi wykonuje się w odstępach kilkudniowych, z reguły co 5-10 dni, a ich liczba jest różna. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno częstotliwość, jak i ilość sesji jest dopasowywana indywidualnie do pacjenta, w zależności od jego potrzeb oraz stanu zdrowia. Cena zabiegu wykorzystującego tę technikę uzależniona jest od wielu czynników. Najczęściej pojedyncza sesja to koszt co najmniej 100 zł.

Istnieje wiele ośrodków szkolenia metody Bowena. W Polsce można się kształcić w wielu miejscowościach. Najbardziej renomowane są kursy metody Bowena oparte na wiedzy z Akademii Techniki Bowena z Australii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza