Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Rozpoczęto badania w celu zmniejszenia wypadania włosów w wyniku chemioterapii

Szpital Tata Memorial podjął działania, które mogą przynieść korzyści pacjentom chorym na raka, zwłaszcza kobietom. Szpital rozpoczął badania kliniczne, by sprawdzić, czy wykorzystanie technologii chłodzenia sklepienia czaszki może zmniejszyć wypadanie włosów z powodu leczenia nowotworów chemioterapią.

Oczekuje się, że technika ograniczy wpływ leków stosowanych w chemioterapii na skórę głowy i zmniejszy tym samym wypadanie włosów.

Ideą eksperymentu jest zapewnienie wsparcia psychologicznego dla kobiet, które przechodzą przez traumę, która jest związana z utratą włosów. Według lekarza pracującego w Szpitalu Tata Memorial kobiety są pod presją, od samego początku choroby, gdy usłyszą diagnozę w gabinecie lekarskim, a taka widoczna zmiana w wyglądzie może tylko pogorszyć sytuację.

Wypadanie włosów u kobiet po chemioterapii jest dla nich dużym obciążeniem psychicznym
Wypadanie włosów u kobiet po chemioterapii jest dla nich dużym obciążeniem psychicznym

"Wybraliśmy cztery kobiety chore na raka piersi. Są one we wczesnym etapie diagnozy i leczenie zostało dopiero rozpoczęte. Kobiety zgodziły do wzięcia udziału w eksperymencie. Będziemy zapisywać dane zebrane od tych kobiet, aby je następnie porównywać z innymi kobietami o podobnych przypadkach, u których nie wykorzystano nowej technologii chłodzenia skóry głowy.

Jeżeli wyniki będą pozytywne, to terapia będzie mogła być stosowana w całym kraju" – powiedziała dr Jyoti Bajpai, profesor nadzwyczajny w Katedrze Onkologii Medycznej w Szpitalu Tata Memorial.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do

zobacz galerię

"Każda kobieta przechodzi przez wiele problemów z powodu takiego łysienia. Chłodzenie skóry głowy jest już powszechnie stosowane w Wielkiej Brytanii. Jeśli nasz eksperyment przyniesie dobre rezultaty, indyjskie kobiety będą mogą również z niego korzystać" - powiedziała.

Dr Bajpai zamierza przeprowadzić testy z ogromną grupą ludzi z różnych działów.

Urządzenie posiada dwie chłodnice głowy wykorzystujące technologię, która może utrzymać temperaturę na jak najniższym poziomie chłodzenia, czyli -4 stopnie Celsjusza. Cyrkulacja cieczy chłodzącej w skórze głowy pomaga w zmniejszeniu całkowitej temperatury, w celu odsłonięcia ludzkiej głowy na działanie tak niskiej temperatury.

ZOBACZ TAKŻE:

Chodzi o to, aby zminimalizować dopływ krwi do głowy. Niska podaż krwi oznacza również mniejszą podaż dawek leków, które są w praktyce ukierunkowane na komórki, które się szybko dzielą. Ponieważ leki stosowane w chemioterapii są podawane dożylnie, a krew krąży, maszyny zmniejszają dopływ krwi przez pewien czas do głowy.

Utrata włosów w czasie chemioterapii to duży problem dla wielu ludzi zwłaszcza dla kobiet. W wyniku leczenia wypadają nie tylko włosy na głowie, ale na całym ciele. Brak rzęs i brwi jest dla wielu kobiet większym problemem niż brak włosów na głowie, który można zasłonić peruką lub chustką.

Zazwyczaj włosy wypadają w czasie chemii i w miesiąc po niej. Włosy zaczynają odrastać już w 6 tygodniu po zakończeniu kuracji. Często odrastające włosy mają inne cechy niż oryginalne i na przykład u osoby, która miała całe życie proste włosy, odrastają kręcone, lub zamiast siwych, takie, jakie dana osoba miała w młodości.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza