Trwa ładowanie...

Tabletki na potencję sprzedają się jak świeże bułeczki

Ok. 4 mln opakowań preparatów na potencję kupili w 2017 roku mężczyźni nad Wisłą. Leki, które w Polsce dostępne są od ponad 2 lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Czy jednak są faktycznie potrzebne?

Zobacz film: "Zioła na poprawę potencji dla mężczyzn"

Substancją czynną leków na potencję jest sildenafil. Z punktu widzenia farmacji jest to wybiórczy inhibitor fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), występującej w ciałach jamistych prącia i krążeniu płucnym. Dla klientów aptek znaczy to tyle, że preparat zalecany jest w zaburzeniach wzwodu. Sildenafil działa rozkurczowo na mięśnie gładkie w ciałach jamistych. Powoduje to zwiększenie napływu krwi do prącia w czasie podniecenia seksualnego. W czym więc problem?

1. Jedyny w Europie

Preparaty na potencję są dostępne w Polsce od 2016 roku. W dawce 25 mg na 100 g można je kupić bez recepty. Mają zachęcać do zbliżeń i uatrakcyjniać życie seksualne. - Dlaczego jednak w innych krajach europejskich sildenafil jest dostępny jedynie na receptę? - pyta dr Andrzej Depko, seksuolog.

Środki na potencję są w Polsce bardzo popularne
Środki na potencję są w Polsce bardzo popularne (123rf)

Z danych portalu KtoMaLek.pl wynika, że w 2017 roku Polacy kupili ok. 4 mln opakowań środków na potencję Najlepiej sprzedawały się Maxon, Maxon Active, Maxigra Go oraz Mensil. Czy tak duże zainteresowanie świadczy o tym, że panowie mają problem z życiem seksualnym?

- Absolutnie nie. Wszystko jest kwestią reklamy i wykreowania potrzeby. Polacy mylnie twierdzą, że dobra jakość życia seksualnego związana jest tylko i wyłącznie ze sprawnością. Omijają przy tym finezję i delikatność - zauważa dr Depko.

2. Spłycenie relacji?

Jeszcze zanim preparaty na potencję weszły do sprzedaży bez recepty, Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej ostrzegało przed zmniejszeniem znaczenia życia intymnego.

Zobacz wideo na temat seksu, które mogą cię zainteresować:

- I teraz okazuje się, że mieliśmy rację. Przecież liczba mężczyzn z zaburzeniami nagle nie wzrosła o milion osób. Widzę jednak, nawet wśród swoich pacjentów, że coraz częściej dochodzi do "spłycenia" relacji seksulanych. Te preparaty często są przyjmowane po to, by zaimponować kobiecie - podkreśla dr Depko. I dodaje, że z punktu widzenia leczniczego, dostępna w aptekach bez recepty dawka jest bardzo mała. Nie wykazuje działania terapeutycznego.

- Do tego potrzebne jest ok. 200 mg/100 g substancji - wyjaśnia ekspert.

3. Działania uboczne

Jak każdy lek, sildenafil może mieć skutki uboczne. W połączeniu z alkoholem może spowodować silny spadek ciśnienia tętniczego krwi. Pod nadzorem lekarza wykorzystuje się go do terapii nadciśnienia. Jednak przyjmowany w sposób niekontrolowany, może zaszkodzić.

Materiał powstał we współpracy z portalem KtoMaLek.pl

Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaPolka, w którym pokazujemy, jak zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przypominamy o profilaktyce i radzimy, co zrobić, żeby żyć zdrowiej. Więcej przeczytasz tutaj

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza