Trwa ładowanie...

Tabletki antykoncepcyjne a libido

Tabletki antykoncepcyjne i inne hormonalne metody antykoncepcji powodują obniżenie libido u kobiet. Powodują też inne zaburzenia związane z życiem seksualnym. Tak twierdzą nowe niemieckie badania. Badania niemieckich naukowców mówią, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną częściej niż kobiety zabezpieczające się mechanicznie cierpią na obniżenie libido, czyli inaczej hipolibidemię lub oziębłość seksualną, suchość pochwy, dysfunkcje seksualne, zaburzenia orgazmu czy ból podczas stosunku.

spis treści

1. Badania nad libido i antykoncepcją hormonalną

Badanie objęło 1000 studentek medycyny, które miały wypełnić ankietę dotyczącą ich życia seksualnego i stosowanej przez nie metody antykoncepcji. Ponad 87% korzystało z jakiejś metody antykoncepcji w ostatnich sześciu miesiącach przed przeprowadzeniem badania. 80% zaznaczyło, że było w tym czasie w stałym związku. 97% kobiet było aktywnych seksualnie w ciągu czterech ostatnich tygodni.

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"

Kobiety podzielono na cztery grupy:

Biorąc pod uwagę kobiety ze wszystkich badanych grup:

 • ryzyko dysfunkcji seksualnej wynosiło 32,4%,
 • ryzyko problemów z orgazmem wynosiło 8,7%,
 • ryzyko obniżenia libido wynosiło 5,8%,
 • ryzyko obniżonej satysfakcji ze stosunku wynosiło 2,6%,
 • ryzyko obniżenia zainteresowania seksem wynosiło 1%,
 • ryzyko suchości pochwy wynosiło 1,2%,
 • ryzyko bólu przy stosunku wynosiło 1,1%.

Naukowcy nie są pewni, jaka jest przyczyna wpływu tabletki antykoncepcyjnej na libido. Aby dowiedzieć się, jaki mechanizm stoi za tą współzależnością, będą potrzebowali dalszych badań.

2. Czynniki wpływające na życie seksualne

Oprócz metod antykoncepcji, na życie seksualne wpływały inne czynniki takie jak:

 • stres,
 • ciąża,
 • palenie papierosów,
 • sytuacja uczuciowa,
 • chęć posiadania potomstwa.
Zwiększenie libido
Zwiększenie libido

Jeśli czujesz, że w twoim łóżku panuje nuda lub rzadziej nachodzi cię ochota na seks, postaraj się coś

zobacz galerię

Kobiety, które były w stałych związkach, nie paliły, nigdy nie były w ciąży i nie starały się o dziecko dużo częściej wybierały pigułki antykoncepcyjne zamiast innych metod antykoncepcyjnych. Kobiety, które nie miały stałego partnera, niezależnie od używanych (lub nie) środków antykoncepcyjnych miały wyższe libido, ale rzadziej miały orgazm.

Dysfunkcje seksualne wpływają niekorzystnie na jakość życia i sytuację emocjonalną niezależnie od wieku. Dwie na pięć kobiet cierpi na jakąś dysfunkcję seksualną. Najczęściej skarżą się na obniżony pociąg seksualny.

Wyniki badań nie powinny wpłynąć na decyzję o rozpoczęciu antykoncepcji hormonalnej. Do tej pory tabletki antykoncepcyjne i inne metody hormonalne to najmniej inwazyjne i najbezpieczniejsze metody antykoncepcji.

3. Kontrowersje wokół związku między antykoncepcją hormonalną a libido

Niektórzy lekarze zarzucają, że powyższe badanie było oparte wyłącznie na obserwacji. W związku z tym, żaden związek przyczynowo-skutkowy między tabletkami antykoncepcyjnymi a libido nie może być uzasadniony.

Zarzuca się też, że studentki medycyny nie są wystarczająco reprezentatywną grupą kobiet, aby wysnuwać jakieś ogólne wnioski. Kobiety studiujące medycynę żyją w większym stresie niż osoby zajmujące się czymś innym, są też bardziej wykształcone. Grupa jest za mało zróżnicowana, żeby stwierdzić, że dysfunkcje seksualne są spowodowane przez tabletki antykoncepcyjne, a nie codzienną dawkę stresu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Niepokojące objawy przy stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza