Trwa ładowanie...

Szumy uszne - przyczyny, leczenie

Szumy uszne definiowane są przez pacjentów jako dzwonienie, brzęczenie, gwizdanie, szum wiatru, tętnienie itp. Dźwięki mają różne natężenie i nie da się ich stłumić. Szumy uszne mogą przyczyniać się do napięć emocjonalnych, zaburzeń snu, bólu głowy, zmęczenia, trudności w porozumiewaniu się. Szumy uszne pojawiają się okresowo lub występują stale.

Zobacz film: "Cykle snu"

spis treści

1. Szumy uszne - przyczyny

Szumy uszne powstają na przebiegu drogi słuchowej i mogą być wynikiem nieprawidłowej aktywności nerwowej we włóknach nerwu słuchowego. W większości przypadków sumy uszne są następstwem uszkodzenia narządu słuchu, a dokładnie komórek w ślimaku. Jeżeli część komórek czuciowych ślimaka (komórki rzęskowe ślimaka) ulegnie zniszczeniu lub uszkodzeniu, następuje wysyłanie i odbieranie zniekształconych strumieni sygnałów nerwowych.

Zmian w anatomii ślimaka nie da się już odwrócić. Jeśli są niewielkie, nie muszą powodować objawów niedosłuchu, wywołują natomiast szumy uszne. Do uszkodzenia słuchu przyczynia się m.in. hałas. W centralnym układzie nerwowym istnieją szczególnie czułe mechanizmy wykrywające wszystkie nowe sygnały, a szczególnie takie, które informują o niebezpieczeństwie, zagrożeniu zdrowia czy życia lub wiążą się z emocjami. Takie informacje zawsze dotrą do świadomości. Szumy uszne całkowicie spełniają te warunki. Są sygnałem sygnałem mogą stanowić ostrzeżenie o zagrożeniu zdrowia i budzą nieprzyjemne emocje.

Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy?
Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy? [10 zdjęć]

Już starożytni potrafili rozpoznać właściwości charakteru człowieka poprzez fizjonomikę, czyli naukę,...

zobacz galerię

Szumy w uszach mogą powstawać w wyniku urazów głowy lub długotrwałego stosowania niektórych leków, np. dużych dawek kwasu acetylosalicylowego. W niektórych przypadkach szumy uszne spowodowane są zaburzeniem ucha środkowego lub zmianami patologicznymi w naczyniach krwionośnych, mięśni ucha lub jego okolic. Szumy uszne rzadko kiedy są następstwem cięższych schorzeń, jak krwotok mózgowy, guz czy zaburzenie psychiczne.

2. Szumy uszne - leczenie

Jeżeli chory zauważy, że występują u niego szumy uszny, powinien zgłosić się do laryngologa. Ten wykona badania mające na celu wykluczenie schorzeń mogących powodować wspomniane objawy.

Zobacz też:

U znacznej grupy pacjentów szumy uszne nie dają się usunąć. W indywidualnych przypadkach całkowita ich likwidacja możliwa jest tylko dzięki wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Osobom, u których dzwonienie w uszach wywołuje problemy ze snem lub stany lękowe, zapisywane są środki uspokajające, przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne, w celu złagodzenia objawów. W niektórych przypadkach pomocne bywają zabiegi w komorze ciśnieniowej, gdzie chory otrzymuje czysty tlen pod zwiększonym ciśnieniem, lub sterydoterapia dobębenkowa, która może zmniejszyć a nawet usunąć szumy uszne. Nasilenie objawów może występować podczas uczucia niepokoju, lęku czy napięcia emocjonalnego. Zaleca się wtedy wykonywanie relaksujących ćwiczeń gimnastycznych czy też odprężenie się. Warto unikać przemęczenia fizycznego i psychicznego. W przypadkach, gdy uszkodzona jest duża liczba komórek ślimaka i pojawia się niedosłuch, zalecane jest używanie aparatu słuchowego.

Następny artykuł: Opis zabiegu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.