Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Szukasz mieszkania? Nie wybieraj tego na ostatnim piętrze

Jeśli chodzi o mieszkanie w bloku, im wyżej, tym lepsze widoki. Jednak niekoniecznie ma to zastosowanie względem zdrowia. Jak wynika z niedawno przeprowadzonych badań, im wyżej mieszkamy, tym mamy mniejsze szanse na przeżycie nagłego zatrzymania akcji serca.

Zobacz film: "Kołatanie serca"

Kierownik badań Ian Drennan, ratownik medyczny z York Region Paramedic Services i pracownik naukowy w ramach grupy badawczej Rescu ze Szpitala św. Michała w Toronto, wyjaśnia: "Zatrzymanie akcji serca u osób żyjących na wyższych piętrach wiążę się z większym niebezpieczeństwem.

Ratownicy mają utrudnioną drogę do wyżej położonego mieszkania. Mogą wystąpić komplikacje z wejściem do budynku, z windą, więcej czasu zajmuje też wejście po schodach.

Wskutek tego medykom więcej czasu zajmuje dotarcie do pacjenta i akcja ratownicza jest odpowiednio opóźniona”.

Zatrzymanie akcji serca polega na nagłym ustaniu pracy mięśnia sercowego nawet u osoby bez zdiagnozowanej uprzednio choroby serca.

Rezultaty obserwacji oparto na analizie danych dotyczących 8216 dorosłych osób z Toronto i okolic, do których wzywano pogotowie ratunkowe w związku z zatrzymaniem akcji serca między styczniem 2007 roku i grudniem 2012 roku.

Zawał serca. 7 znaków ostrzegawczych
Zawał serca. 7 znaków ostrzegawczych [8 zdjęć]

Zawał mięśnia sercowego jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. I chociaż coraz więcej mówi się o...

zobacz galerię

Okazało się, że jedynie 3,8 proc. pacjentów przeżyło do momentu wypisania ze szpitala. U osób mieszkających poniżej trzeciego piętra wskaźnik przeżywalności wynosił 4,2 proc.

Wśród osób mieszkających na trzecim piętrze lub powyżej wynosił on natomiast 2,6 proc.

Co więcej, Drennan dodaje, że po przeanalizowaniu danych względem każdego z pięter okazało się, że wskaźnik śmiertelności był tym wyższy, im wyższe piętro zamieszkania.

Wskaźnik przeżycia powyżej 16. piętra wynosił 0,9 proc.: spośród 216 przypadków szczęśliwie zakończyły się tylko dwa.

Nie stwierdzono, aby ktokolwiek, kto mieszkał powyżej 25. piętra, dożył do momentu wypisania ze szpitala.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza