Trwa ładowanie...

Szukasz działki? Podpowiadamy, którą warto wybrać

Własny dom, piękny ogródek, płot i rodzina to wielkie marzenie ogromnej liczby osób. Pierwszym krokiem do spełnienia tego marzenia jest z pewnością wybór odpowiedniej działki. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które sprawią, że dom będzie spełniał wszelkie nasze oczekiwania. Co jest najważniejsze przy zakupie działki i czym powinna się ona charakteryzować? Oczywiście bardzo dużo zależy od funduszy, jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na ziemię pod nasze nowe gniazdko rodzinne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Lokalizacja działki

Działka pod dom
Działka pod dom

Aby wybudować dom, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to wybór działki, która spełni wszystkie nasze...

zobacz galerię

Pierwszą bardzo ważną kwestią jest z pewnością miejsce, w którym znajduje się

działka budowlana . Jeśli zależy nam na bliskości dużego miasta, musimy liczyć się z tym, że koszty będą większe proporcjonalnie do zmniejszania się odległości do centrum. Z kolei kupując działkę położoną dalej, powinniśmy sprawdzić, jakie jest połączenie komunikacyjne i infrastruktura, które ułatwią nam dojazd do pracy, do lekarza, do szkoły itp. Dużo zależy również od sąsiedztwa. Osoby ceniące sobie ciszę i spokój z pewnością nie powinny planować budowy w pobliżu fabryk, dróg szybkiego ruchu czy nawet przedszkola lub szkoły.

Dobrze jest też zweryfikować, czy odpowiada nam położenie działki pod względem stron świata. Powinniśmy wziąć to pod uwagę, jeśli chcemy ekonomiczny i jednocześnie energooszczędny dom, który odpowiednio wykorzysta słońce i pozwoli na jak najlepsze umiejscowienie ogrodu czy tarasu.

2. Rodzaj działki

Bardzo duże znaczenie ma również status działki, którą chcemy zakupić. Działki dzielą się na rolne, budowlane i leśne. W pierwszych dwóch przypadkach nie ma większych problemów z rozpoczęciem budowy lub przekształceniem statusu ziemi, ale działki leśne praktycznie są niemożliwe do przeklasyfikowania na budowlane, więc myśląc o domu, z pewnością nie powinniśmy brać ich pod uwagę. Czasami działka posiada już dostęp do mediów, co zwalnia nas z dodatkowych kosztów związanych z nowymi przyłączami i oszczędza nam czas. Trzeba przekalkulować, czy bardziej opłaca się zapłacić trochę więcej za ziemię z dostępem do mediów, czy może mniej i samodzielnie starać się o przyłącza.

3. Powierzchnia działki

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przemyślenie ‒ jeszcze przed zakupem ziemi ‒ kwestii wielkości domu, który chcemy wybudować, gdyż łatwiej nam będzie określić powierzchnię, jaką będziemy potrzebować pod tę zabudowę. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na topografię i warunki geologiczne działki. Z pewnością najbardziej korzystne jest zakupienie takiej, która jest umiejscowiona na płaskim terenie. Dom postawiony na wzgórzu lub w zagłębieniu może nie do końca spełnić nasze oczekiwania i przysporzyć dodatkowych problemów, a wszelkie zmiany powierzchni bardzo często mogą być wprowadzane dopiero po uzyskaniu stosownych pozwoleń. Wiele zależy też od rodzaju podłoża, na którym chcemy zamieszkać, np. ziemia organiczna jest bardzo uciążliwa, gdyż może powodować osiadanie budynku, pękanie ścian itp.

4. Dokumentacja prawna działki

Niezwykle istotne jest dopięcie szczegółów prawnych związanych z zakupieniem działki i możliwością późniejszego rozpoczęcia na niej budowy domu. W związku z tym musimy zaczerpnąć informacji na temat księgi wieczystej, skąd dowiemy się, kto jest właścicielem działki i czy nie jest ona zadłużona lub dzierżawiona. Kolejny ważny dokument dostępny w urzędzie gminy określa właśnie wspomniany już wyżej status działki wraz z uzbrojeniem i z warunkami zabudowy. Warto też sprawdzić dokumentacje związane z rodzajem gruntów oraz przyłączeniami mediów.

Działka to nie tylko ziemia pod zabudowę, którą chcemy kupić, ale również miejsce, gdzie będziemy żyć, cieszyć się, budować rodzinę i spędzać swój wolny czas. Wybór działki nie może więc być nieprzemyślany i pochopny. Z pewnością każdemu z nas zależy na tym, aby mieszkać i żyć z godnością, ale i z przyjemnością.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza