Trwa ładowanie...

Sztywność karku może być objawem boreliozy

Najbardziej znanym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Jak wynika z obserwacji lekarzy, wielu pacjentów doświadcza również innego symptomu, który jest mało charakterystyczny. Chodzi o uczucie sztywności karku.

Zobacz film: "Badania wykrywające boreliozę"

1. Nietypowy objaw boreliozy

Borelioza to choroba bakteryjna, którą można “złapać” od zakażonego kleszcza. Z roku na rok przybywa chorych. Dlaczego? Ponieważ na boreliozę nie ma szczepionki, a diagnoza może być bardzo trudna. Choroba nie daje charakterystycznych objawów, a rumień wędrujący może się w ogóle nie pojawić.

Co zatem powinno nas zaniepokoić?

Okazuje się, że u 30 proc. pacjentów, którzy zgłaszali się z bólem i sztywnością karku, diagnozowano boreliozę. Lekarze twierdzą, że to jeden z bardzo wczesnych objawów choroby odkleszczowej.

Specjaliści nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego borelioza objawia się właśnie sztywnością szyi.

Lekarze przypuszczają, że bakterie dostają się do ścięgien, mięśni, więzadeł, naczyń krwionośnych i nerwów. Powoduje to stan zapalny, co odczuwamy jako ból, skurcze i sztywność.

2. Objawy boreliozy

Inne objawy boreliozy to:

  • gorączka i dreszcze,
  • drętwienie,
  • zawroty głowy,
  • osłabienie,
  • bóle mięśni i stawów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza