Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Sztuczna krew w proszku - wygląda jak papryka, ale może uratować życie

Sztuczna krew może być wykorzystana do czegoś więcej niż tylko kostium na Halloween. Naukowcy są coraz bliżej stworzenia sztucznej krwi, której personel medyczny będzie mógł użyć w nagłych przypadkach.

1. Wygląda jak suszona papryka

Raport z CBS News wyjaśnia, że ​​sztuczne czerwone krwinki mogą przejmować tlen w płucach, a następnie transportować go do innych narządów i tkanek w całym organizmie i mogą być liofilizowane, aby ułatwić lekarzom i sanitariusze przytaczanie jej.

Dr Allan Doctor, specjalista od intensywnej terapii z Waszyngtońskiego Uniwersytetu Medycznego w St. Louis, powiedział, że zaschnięta krew jest jak "proszek, który wygląda w zasadzie jak papryka", może być trzymana w worku i, w razie potrzeby zmieszana z wodą. "I wtedy jest już gotowa do przytoczenia" - dodaje.

Choć naukowcy pracują nad sztuczną krwią przez wiele lat, ale dopiero niedawno zorientowali się, jak skłonić sztuczne komórki do rozproszenia tlenu. Taki płyn, który mogłaby zostać wykorzystany do pomocy komuś z dowolną grupą krwi, może okazać się niezbędny  w sytuacjach urazowych, zarówno w domu, jak na polu walki - według CBS News, 70 procent zgonów w czasie konfliktów zbrojnych jest związana z utratą krwi.

Może już niedługo, dzięki wynalazkowi naukowców, skończą się problemy z dostępnością krwi
Może już niedługo, dzięki wynalazkowi naukowców, skończą się problemy z dostępnością krwi (Shutterstock)

"Poza awaryjnymi sytuacjami, sztuczna krew może być również wykorzystana, aby pomóc utrzymać oddawane narządy przy życiu podczas transportu do odbiorcy lub do uzupełniania regularnych dostaw krwi w szpitalu, podczas skomplikowanych operacji, takich jak zakładanie bajpasów na otwartym sercu.

Krew jest stałe potrzebna. Może jej potrzebować ktoś, kto doznał urazu, ale także ludzie, którzy cierpią na choroby krwi, wymagające częstych transfuzji, takie jak anemia sierpowata lub pacjenci z rakiem, którzy potrzebują krwi podczas zabiegów chemioterapii. Jednak niekiedy tej krwi brakuje.

Zobacz także

2. Sztuczna krew jest krócej zdatna do użytku

Sztuczna krew ludzka wykorzystuje oczyszczoną hemoglobinę, białko występujące w krwinkach, które przenosi tlen do produkcji czerwonych krwinek. Są one 98 procent mniejsze niż naturalnie występujące w komórce.

Doctor powiedział CBS News, że sztuczna hemoglobina, którą stworzył jego zespół stworzył nie żyje tak długo, jak naturalna krew, która może krążyć w organizmie przez kilka miesięcy.

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala

zobacz galerię

"Prognozujemy, że komórka teraz krąży przez około jedną trzecią dnia na pół dnia. Możemy być w stanie manipulować tym czasem tak, że doczekamy się tego, że będzie krążyć kilku dni, ale wątpię, że będziemy w stanie dostosować się do czasu obiegu normalnej czerwonej krwinki " – mówi Doctor.

Inną wadą jest to, że prawdziwa krew ma inne funkcje, prócz transportowania tlenu: białe krwinki zwalczają choroby, regulują odpowiedź immunologiczną organizmu, a płytki krwi biorą udział w krzepnięciu. A sztuczna krew nie robi takich rzeczy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza