Trwa ładowanie...

Szokujące wyniki raportu GIS. W suplementach diety wykryto substancje stosowane w zaburzeniach erekcji

Główna Inspekcja Sanitarna opublikowała wyniki przeprowadzonego w 2020 roku badania 55 suplementów diety. W wyniku kontroli okazało się, że w preparatach wykryto substancje stosowane w zaburzeniach erekcji, które nie powinny być składnikiem tego typu suplementów. Jedna z nich jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia.

Zobacz film: "Prof. Flisiak: Nie ma dowodów, że śmiertelność po szczepionce wśród seniorów jest większa"

spis treści

1. GIS o wynikach badań dotyczących suplementów diety

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował raport pt. "Stan sanitarny kraju w 2020 roku". Jednym z obszarów kontroli był rynek suplementów diety. Pod lupę wzięto zarówno proces produkcji jak i dystrybucji preparatów.

GIS we współpracy z Państwową Inspekcją Farmaceutyczną przeprowadziły kontrole obiektów znajdujących się pod wspólnym nadzorem takich jak: hurtownie farmaceutyczne, apteki ogólnodostępne, punkty apteczne oraz sklepy zielarsko-medyczne. Łącznie kontrolę przeprowadzono w 849 punktach. W 154 przeprowadzono kontrolę interwencyjną.

2. W suplementach diety wykryto substancje zaburzające erekcję

Narodowy Instytut Leków we współpracy z GIS-em dokonał analizy 55 suplementów diety. Celem badań była identyfikacja niedeklarowanych aktywnych farmakologicznie substancji zawartych w suplementach diety (syldenafilu, tadalafilu, wardenfilu, sybutraminy i ich analogów, winpocetyny, hupercyny, johimbiny), delta – 9-tetrahydrokannabinolu oraz substancji zabronionych z listy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Na podstawie analizy GIS wydał 32 decyzje zakazujące wprowadzania do obrotu różnych produktów kwalifikowanych do grupy suplementów diety.

W dwóch próbkach wykryto substancje niedozwolone w żywności. W jednej sildenafil, a w drugiej johimbinę. Są to środki wykorzystywane w zaburzeniach erekcji.

Sildenafil wspomaga rozkurcz naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Substancja pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego. Jest to substancja z długą listą przeciwwskazań, zakazana osobom z chorobami serca lub wątroby.

Innymi przeciwwskazaniami są m.in. zaburzenia naczyniowe, uczulenie na sildenafil, przyjmowanie leków zawierających azotany, środków uwalniających tlenek azotu czy leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia płucnego.

3. Ekstrakt z johimby może poważnie zaszkodzić

Korę johimby również stosowano w leczeniu zaburzeń erekcji, jednak nie ma wystarczających dowodów naukowych potwierdzających jej skuteczność. Znane są natomiast skutki uboczne tego preparatu. Jedno z badań opisuje przypadek mężczyzny, który po spożyciu ekstraktu z johimby doznał bolesnego wzwodu wymagającego operacji.

Innymi reakcjami niepożądanymi są: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, niepokój, podwyższone ciśnienie krwi, bóle głowy, pobudzenie, wysypkę, tachykardię i częste oddawanie moczu. Od 2015 roku substancja jest objęta zakazem dodawania jej do żywności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza