Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Szkoła i studia a nerwica

Nerwica jest złożonym zaburzeniem i może wpływać na różne płaszczyzny funkcjonowania człowieka. Lęk, smutek, rozdrażnienie, zaburzenia snu, problemy z pamięcią i koncentracją – to niektóre z jej konsekwencji. Jak zatem radzić sobie z nauką, aby mimo nerwicy sprawnie funkcjonować?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Nerwica a nauka

Zarówno depresja jak i zaburzenia lękowe (nerwica) pogarszają umiejętność koncentracji, powodują pogorszenie pamięci i generalnie wpływają na to, że człowiek mniej i wolniej jest się w stanie nauczyć. Napięcie psychiczne utrudnia procesy poznawcze, a osoba odczuwająca lęk skoncentrowana jest bardziej na sobie i odczuciach ze swojego ciała, niż na materiale, którego próbuje się nauczyć.

Zarówno lęk napadowy jak wolnopłynący są bardzo męczące dla osoby z nerwicą. Objawy nerwicy powodują spadek motywacji i przygnębienie. Towarzyszą temu takie symptomy, jak: napięcie, rozdrażnienie, trudności ze snem i nadmierna koncentracja na sobie i swoim samopoczuciu (typowym objawem nerwicy, choć w różnym stopniu nasilonym, jest egocentryzm). W takiej sytuacji bardzo często trudno zająć się nauką.

2. Lęk w szkole i na studiach

Problem zaburzeń lękowych dotyczy bardzo wielu uczniów i studentów. Często skrywane objawy nerwicy przyczyniają się do problemów z nauką. Zachowania unikające, które mają na celu uchronić przed napadem lęku bądź go zmniejszyć (np. unikanie jazdy windą) mogą być odbierane przez otoczenie jako dziwaczne. Z tego powodu uczniowie, którzy nagle obniżyli się w nauce bądź mają trudności już od dłuższego czasu i problemy w szkole, są nierozumiani przez nauczycieli, kolegów ze szkoły, często również przez samych rodziców.

Problemem w tej sytuacji jest fakt, że osoby z nerwicą często nie mają świadomości skąd biorą się takie trudności. Zwłaszcza, że nerwica może przyjąć różną postać: derealizacji, depersonalizacji, różnych natręctw, napadów lękowych, lęku społecznego i in. Dlatego bardzo przydatne są prowadzone w niektórych szkołach zajęcia z psychologiem, warsztaty dotyczące profilaktyki stresu i trenowanie ćwiczeń relaksacyjnych.

3. Jak pokonać nerwicę?

Aby pokonać nerwicę konieczne jest podjęcie psychoterapii. Jeśli lęk jest bardzo uciążliwy warto skorzystać z leczenia farmakologicznego, aby zapobiec mechanizmowi błędnego koła – lęku przed lękiem. Warto również wprowadzić do swojego życia kilka zdrowych nawyków:

  • Priorytetową sprawą jest spokojny, zdrowy sen. Uregulowanie rytmu snu i czuwania jest bardzo ważne dla lepszej pracy umysłu i efektywnego radzenia sobie ze stresem. Dobrym pomysłem na trudności ze snem jest korzystanie z ziołowych herbat, na przykład na bazie melisy.

  • Jeśli cierpisz na zaburzenia lękowe, a masz materiał do nauczenia, każdego dnia przynajmniej dwa razy ćwicz trening relaksacyjny. Krótką relaksacje warto wykonać przed sesją nauki. Odprężony umysł łatwiej przyswoi wiedzę.

  • Zadbaj o zdrowe produkty pokarmowe i przyjmuj suplementy z magnezem, witaminami z grupy B i substancjami pomagającymi lepiej pracować Twojemu umysłowi, na przykład z wyciągiem z Ginkgo biloba.

  • Każdego dnia zadbaj o co najmniej półgodzinny trening. Wysiłek fizyczny podnosi poziom endorfin w organizmie, co poprawia samopoczucie. Najlepiej wybierz sport na świeżym powietrzu – wystarczy choćby spacer. Dotleniony mózg łatwiej będzie pracował.

  • Papierosy i alkohol działają odprężająco, ale tylko na krótką metę. Mając zaburzenia lękowe lepiej z nich zrezygnować. Zamiast tego ćwicz medytację, relaksację, a kiedy bardzo się denerwujesz, zamiast tego napij się… wody. W stresie organizm człowieka potrzebuje jej znacznie więcej. Dzięki temu polepszy się Twoje samopoczucie.

Stres związany z nauką może prowadzić do rozwoju nerwicy. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na zachowanie dobrej kondycji psychicznej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

 Paulina Witek
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza