Trwa ładowanie...

Szkocka pielęgniarka zarażona wirusem Ebola wyzdrowiała

Lekarze twierdzą, że szkocka pielęgniarka Pauline Cafferkey, która była zarażona wirusem Ebola, jest już całkowicie zdrowa. W zeszłym roku kobieta pracowała w szpitalu w Sierra Leone, gdzie doszło do zakażenia. Specjaliści twierdzili, że leczenie zakończyło się sukcesem, jednak w październiku Cafferkey ponownie trafiła do szpitala.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Więcej o wirusie Ebola:

Po diagnozie wskazującej, że pielęgniarka zaraziła się wirusem w grudniu 2014 roku, natychmiast przewieziono ją do Royal Free Hospital w Londynie, gdzie walczyła ze śmiertelną infekcją. Lekarze postanowili podać jej eksperymentalne środki. Kobieta była w stanie krytycznym i specjaliści obawiali się, że przegra walkę z chorobą. 

W styczniu 2015 roku lekarze poinformowali, że Pauline jest osłabiona, ale wyzdrowiała. Kobieta opuściła szpital. Przez wiele miesięcy nic jej nie dolegało, jednak na początku października ponownie trafiła w poważnym stanie na oddział londyńskiego szpitala.

Pielęgniarka była bardzo osłabiona i źle się czuła. Lekarze przeprowadzili badania i ustalili, że to nawrót infekcji. Stwierdzono u niej zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które wywołał wirus Ebola. Pauline Cafferkey po raz kolejny miała szczęście – właśnie została wypisana ze szpitala i niedługo wróci do domu.

W oświadczeniu specjaliści ze szpitala poinformowali, że 39-letnia pacjentka nie jest już zainfekowana i czuje się na tyle dobrze, że może zostać przetransportowana do Szkocji. Kobieta jest w stanie stabilnym, ale musi dokończyć leczenie, które będzie kontynuowane w Uniwersyteckim Szpitalu Królowej Elżbiety w Glasgow.

Szkockiej pielęgniarce już dwukrotnie udało się pokonać infekcję. Dlaczego zachorowała po raz drugi? Ebola może przez kilka miesięcy ukrywać się w tkankach, stąd nawrót choroby. Lekarze byli jednak zdziwieni, że wirus uaktywnił się po tak długim czasie – minęło dziewięć miesięcy od wyleczenia kobiety. Do tej pory zdarzały się przypadki nawrotu choroby, ale maksymalnie po trzech miesiącach od powrotu do zdrowia.

Od wybuchu epidemii wirusa Ebola w zachodniej Afryce w grudniu 2013 roku, prawie 30 tysięcy osób zostało zarażonych. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w wyniku infekcji zmarło ponad 11 tysięcy chorych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza