Trwa ładowanie...

Szczoteczka cytologiczna – czy to już standard ?

1. Cytologia - nie odkładaj wizyty!

Istnieje pewna liczba podstawowych badań diagnostycznych mających potwierdzić, czy wszystkie elementy układu rozrodczego kobiety funkcjonują prawidłowo. Do tej kategorii zalicza się tzw. „Cytologię”, którą najlepiej wykonać raz w roku. Badanie cytologiczne jest kluczowe w tym zakresie z powodu stosunkowo dużej częstotliwości występowania nowotworu szyjki macicy, także u kobiet młodych.

W chwili obecnej zaleca się jednoznacznie wykonywanie wymazu cytologicznego przy pomocy specjalnej szczoteczki, która pobiera materiał komórkowy z całej powierzchni szyjki macicy.

Aby wynik badania mógł być wiarygodny, w ocenianym materiale musi znajdować się odpowiednia ilość komórek. Standardem w Europie Zachodniej, USA czy Australii stosowanym także w wielu polskich placówkach jest pobieranie cytologii szczoteczką ROVERS CERVEX-BRUSH ze względu na wysoką jakość otrzymanego do badania materiału w stosunku do zamiennych przyrządów.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Trochę historii

Niewiele można wskazać badań diagnostycznych o tak znacznej wartości profilaktycznej jak badanie cytologiczne. Mimo prowadzonych w ostatnim okresie intensywnych działań w celu opracowania szczepionki zapobiegającej infekcjom wirusem HPV, wciąż pozostaje najskuteczniejszą metodą zapobiegania rakowi szyjki macicy.

Stało się to możliwe m.in. dzięki wprowadzeniu w latach 80-tych XX wieku, opracowanej przez holenderskiego inżyniera Willema Roversa innowacyjnej techniki pobierania wymazu cytologicznego metodą „szczoteczkową”.

Wykonana ze specjalnego materiału i posiadająca odpowiednią formę szczoteczka cytologiczna dopasowuje się tak idealnie do kształtu szyjki macicy, że pozwala na pobranie wszystkich niezbędnych do oceny komórek. Wadą poprzednich rozwiązań było znaczne ryzyko „ominięcia” zakażonych obszarów, a co za tym idzie niewykrycie istniejących zmian nowotworowych.

Dodatkowo odpowiednia budowa poszczególnych elementów szczoteczki pozwoliła na przeniesienie na szkiełko komórek dobrze nadających się do oceny, niezniszczonych podczas procesu pobierania.

3. Czy trzeba się bać badania?

W końcu należy wskazać na sprawę nie mniej istotną czyli komfort, jaki odczuwa pacjentka podczas pobierania wymazu cytologicznego. Wcześniej stosowane patyczki z nawiniętą watą, czy drewniane twarde szpatułki mogły powodować ból. Nie jest także znana wartość stosowania imitacji oryginalnej szczoteczki, najczęściej pochodzących z Azji.

Obecnie prawidłowo przeprowadzone badanie cytologiczne przy użyciu elastycznej szczoteczki ROVERS CERVEX-BRUSH powinno zostać wykonane jednym ruchem i być bezbolesne. Ten ostatni argument może się okazać szczególnie ważny dla kobiet, które z powodu obaw odkładają wizytę u ginekologa.

Artykuł jest w ramach kampanii "Piękna bo Zdrowa".

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza