Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Szczepionki, solaria i fundusz medyczny. Co Andrzej Duda obiecał, a co faktycznie zrobił dla zdrowia Polaków?

Wszystko wskazuje na to, że przez następne pięć lat obowiązki prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dalej będzie pełnił Andrzej Duda. Co jako głowa państwa zrobił dla systemy opieki zdrowotnej i co zamierza w przyszłości? Sprawdzamy jego postulaty.

Zobacz film: "Minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdza, że koronawirus jest w odwrocie"

1. Duda o szczepieniach

W trakcie całej kampanii wyborczej odbyła się tylko jedna debata, w której wzięli udział wszyscy kandydaci na prezydenta. Jedno pytanie dotyczyło ewentualnej szczepionki przeciwko COVID-19.. Wówczas Andrzej Duda powiedział coś, co zdominowało dalszy przebieg kampanii.

Duda świętuje wygraną w wyborach
Duda świętuje wygraną w wyborach (Getty Images)

"Szczepionka, kiedy już zostanie wynaleziona, powinna najpierw zostać wnikliwie u nas przebadana, a następnie, jeżeli zostanie dopuszczona, powinna być dostępna powszechnie, przede wszystkim dla seniorów i powinna być dla nich dostępna nieodpłatnie. Kto będzie chciał skorzystać z tej szczepionki, ten będzie mógł to zrobić. Powinno to być dowolne, tak, jak przy grypie" - powiedział Duda.

Jeszcze radykalniej Duda wypowiedział się przed drugą turą wyborów. "Jeśli chodzi o szczepionkę, absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych" - powiedział i dodał, że sam osobiście nigdy nie szczepił się na grypę. Kilka godzin później na oficjalnym koncie Andrzeja Dudy na Twitterze opublikowane zostało sprostowanie, zmiękczające stanowisko.

Wielu ekspertów jednak oceniło te słowa jako "puszczenie oczka" do antyszczepionkowców, których grono podczas epidemii koronawirusa znacznie się powiększyło. Postanowiliśmy jednak przyjrzeć się temu, co Andrzej Duda zrobił dla zdrowia Polaków w ciągu swojej pierwszej kadencji.

2. Dwie ustawy Dudy

Wśród swoich sukcesów Andrzej Duda może wymienić dwie inicjatywy ustawodawcze w obszarze zdrowia, które zakończyły się ponadpartyjnym i wyjątkowo zgodnym przyjęciem:

  • z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Celem ustawy było zmniejszenie liczby zachorowań oraz co za tym idzie zmniejszenia liczby zgonów z powodu czerniaka złośliwego skóry. Dokument jest zgodny z zaleceniami WHO i Komisji Europejskiej, które wskazują, że korzystanie z solariów przyczynia się do rozwoju nowotworów skóry. Co roku czerniak jest wykrywany u ponad 3 tysięcy Polaków. Ustawa ta została przywołana w "Raporcie na temat nowotworów Światowej Organizacji Zdrowia WHO" za rok 2020 jako przykład skutecznej strategii z zakresu zdrowia publicznego na poziomie państwowym w pierwotnej prewencji nowotworów.

  • z dnia 26 kwietnia 2019 r. o Narodowej Strategii Onkologicznej. Dzięki ustawie w Polsce po raz pierwszy opracowano "Cancer Plan", strategiczny dokument, który programuje działania na rzecz zapobiegania i zwalczania nowotworów. Jednym z najważniejszych elementów założenia strategii było wprowadzenie do programu szkolnego przedmiotu "Lekcje o Zdrowiu", który zacznie być wykładany od września 2022 roku. Od 2021 roku wprowadzona zostanie refundacja szczepień przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) dla dziewcząt, a od 2026 roku również dla chłopców. W ramach strategii w najbliższych latach na walkę z rakiem przeznaczonych zostanie 5 miliardów zł.

3. Fundusz Medyczny

Najnowszą inicjatywą Andrzeja Dudy był Fundusz Medyczny, w ramach którego na ochronę zdrowia Polaków miałoby być przeznaczane 4 mld złotych rocznie. Projekt ustawy trafił do Sejmu 23 czerwca 2020 r. Miała to być odpowiedź na falę krytyki, która spadła na prezydenta i rząd za przeznaczenie 2 mld zł na media publiczne.

Fundusz Medyczny zakłada świadczenia opieki zdrowotnej dla dzieci poniżej 18 roku życia, programy zdrowotne i profilaktyki zdrowotnej, świadczenia udzielane świadczeniobiorcom poza granicami kraju. Miałby też pokrywać koszta zakupu nowoczesnych leków i terapii, zwłaszcza w przypadku osób pacjentów, chorujących na nowotwory i choroby rzadkie.

4. Centrum Zdrowia 75+

Wiele wskazuje, że Andrzej Duda wygrał wybory i spędzi kolejne 5 lat w pałacu prezydenckim. Jaki projekt zrealizuje jako pierwszy?

Jeśli dotrzyma swojej obietnicy wyborczej, to w pierwszej kolejności zajmie się powołaniem do życia "Centrum Zdrowia 75+". Program skierowany do seniorów i zakłada stworzenie sieci oddziałów geriatrycznych oraz sieci Centrów Zdrowia 75+ z dostępem do opieki ambulatoryjnej, dziennej i domowej.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. Prezydent Andrzej Duda załatwi ją od Trumpa? Prof. Simon: "To jest propaganda"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza