Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciwko boreliozie – jest nadzieja na ochronę przed chorobą

Borelioza to już prawdziwa epidemia. Liczba zachorowań rośnie z roku na rok. Niedługo może się to zmienić, gdyż naukowcy pracują właśnie nad szczepionką przeciwko tej groźnej chorobie odkleszczowej.

Zobacz film: "Jak rozpoznać boreliozę?"

1. Szczepionka przeciwko boreliozie – jest nadzieja na ochronę przed chorobą

Borelioza to choroba wywołana przez bakterię Borrelia burgdorferi, która jest przenoszona przez ukąszenie zakażonego kleszcza.

Obecnie jedyną metodą profilaktyki jest zapobieganie ukąszeniom przez kleszcze. Jednak ta strategia jest nieskuteczna, o czym świadczy fakt, że z roku na rok przybywa chorych. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych rocznie wykrywa się 300 tys. nowych przypadków boreliozy, a w Europie – ponad 100 tys.

Eksperci szukają więc nowych sposobów zapobiegania zakażeniu. Aby je omówić, zebrali się w Banbury Center Cold Spring Harbor Laboratory.

Podczas spotkania specjaliści zgodnie stwierdzili, że konieczne są środki zaradcze, takie jak szczepionki, aby powstrzymać rosnącą liczbę przypadków choroby, tym bardziej, że na boreliozę można zachorować więcej niż jeden raz.

"Możemy wyobrazić sobie opracowanie hybrydowych strategii szczepionek skierowanych zarówno przeciwko szkodliwemu drobnoustrojowi, jak i przeciwko kleszczom, aby zapobiec boreliozie" – powiedziała dr Maria Gomes-Solecki, badacz na University of Tennessee. "Jest to podejście dwutorowe" - dodała.

Kleszcze przenoszą boreliozę. Wiemy, gdzie w Polsce jest ich najwięcej
Kleszcze przenoszą boreliozę. Wiemy, gdzie w Polsce jest ich najwięcej [5 zdjęć]

Już w kwietniu rozpoczął się sezon na kleszcze, czyli ślepe pasożyty, które przenoszą boreliozę oraz...

zobacz galerię

2. Borelioza to choroba, którą trudno się diagnozuje

Charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, jednak pojawia się on tylko u ok. 30 proc. chorych.

Pozostałe osoby mogą nie być świadome choroby, tym bardziej, że jej pozostałe objawy mogą być niespecyficzne i pojawić się późno. Poza tym pacjenci nie zawsze mają świadomość, że zostali kiedyś ukąszeni przez kleszcza.

Borelioza jest więc jedną z najtrudniejszych do zdiagnozowania chorób. Jeśli nie jest leczona, wzrasta ryzyko, że obejmie stawy, serce i układ nerwowy.

Jednak nawet osoby, które zostały pomyślnie zdiagnozowane i leczone, mogą zostać ponownie zainfekowane, jeśli znów zostaną ukąszone przez zakażoneogo kleszcza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza