Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciw meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych typu B

Być może już wkrótce na rynku pojawi się szczepionka na meningokokowe zapalenie opon mózgowych typu B. Wynaleźli ją naukowcy z Wielkiej Brytanii. W najbliższym czasie szczepionka ma przejść program unijnej rejestracji leków.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Nowa szczepionka

Opracowana przez brytyjskich naukowców szczepionka jest pierwszą skuteczną i jednocześnie bezpieczną szczepionką przeciw meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych typu B. Sprawdzono ją na 800 szczepach meningokoków pochodzących z całej Europy. Zgodnie z wynikami badań, szczepionka jest skuteczna w 77% i nie daje żadnych poważnych efektów ubocznych.

2. Czym jest meningokokowe zapalenie opon mózgowych typu B?

Meningokokowe zapalenie opon mózgowych typu B to choroba dotykająca zazwyczaj dzieci do 5 roku życia oraz młodych ludzi w wieku od 16 do 28 lat. Choroba przenosi się drogą kropelkową i daje takie objawy, jak gorączka, ból głowy, ból gardła, wymioty, sztywność karku, a także wysypka na ciele w kolorze krwistoczerwonym. Każdego roku zapada na nią około 6-7 tysięcy osób. W niektórych przypadkach meningokokowe zapalenie opon mózgowych przybiera postać ciężką, która może nawet doprowadzić do śpiączki. Dzieci chore na ten typ zapalenia opon mózgowych są szczególnie zagrożone poważnymi powikłaniami tej choroby, do których należy ślepota, głuchota oraz zaburzenie czynności mózgu. Choroba ma przebieg błyskawiczny, a w niektórych przypadkach w ciągu 4 godzin może doprowadzić do zgonu chorego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza