Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Szczepionka przeciw Helicobacter pylori

Opracowana przez amerykańskich naukowców eksperymentalna szczepionka może skutecznie zapobiegać infekcjom wywołanym przez bakterię Helicobacter pylori, która jest niezwykle groźna dla naszego żołądka.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Co to jest Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to gram-ujemna bakteria zaliczana do pałeczek. Zakażenie tym drobnoustrojem prowadzi do rozwoju stanów zapalnych żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a nawet raka żołądka. Bakteria ta stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności w krajach rozwijających się, gdzie może być nią zainfekowanych nawet 70% mieszkańców. Nie u każdego bakteria Helicobacter pylori wywoła rozwój choroby, jednak w każdym przypadku istnieje duże ryzyko. Obecnie najpopularniejszą formą leczenia zakażenia Helicobacter pylori jest antybiotykoterapia oraz podawanie preparatów zmniejszających wydzielanie kwasów żołądkowych, jednak metoda ta nie zawsze skutkuje, gdyż bakterie szybko uodparniają się na antybiotyki.

2. Nowa szczepionka na Helicobacter pylori

Szczepionkę na Helicobacter pylori opracowali naukowcy z Rhode Island Hospital, University of Rhode Island i firmy farmaceutycznej. Występuje ona w dwóch formach: domięśniowej i donosowej. Jej działanie polega na ograniczaniu kolonizacji żołądka przez tą bakterię. Jest to możliwe dzięki zawartości tzw. epitopów, które są charakterystycznymi fragmentami antygenu, rozpoznawanymi przez układ immunologiczny. Z dwóch form podawania szczepionki większą skuteczność wykazała szczepionka donosowa.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza