Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciw boreliozie. Nowe odkrycie

Od wielu lat naukowcy starają się opracować skuteczną szczepionkę przeciw boreliozie. Jednak do tej pory nikomu się to nie udało. O krok od ogłoszenia sukcesu jest natomiast francuska firma Valneva, która pracuje nad szczepionką powstrzymującą bakterie wywołujące boreliozę.

Zobacz film: "Kleszcze nie gryzą wszystkich tak samo"

1. Czym jest borelioza?

Borelioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme) jest chorobą przenoszoną przez kleszcze. Nieleczona może być nawet śmiertelna. Zakazić się można w momencie ukąszenia przez kleszcza, który jest nosicielem boreliozy. Wczesne objawy choroby to m.in.: charakterystyczny rumień (który zanika w centrum i rozchodzi się obwodowo), osłabienie, ból głowy i gorączka. Objawy te ustępują w ciągu ok. trzech miesięcy. We wczesnym stadium boreliozę można łatwo wyleczyć antybiotykami. W cięższych przypadkach po zakończeniu antybiotykoterapii rozwija się postać wczesna rozsiana, która może występować pod postacią zapalenia stawów, neuroboreliozy lub zapalenia mięśnia sercowego. Takie osoby wymagają specjalnego leczenia i rehabilitacji.

2. Szczepionka na boreliozę

Badania nad skuteczną szczepionką trwają od dziesięcioleci. W 1998 roku wprowadzono w Stanach Zjednoczonych szczepionkę przeciw boreliozie, ale okazało się, że wywoływała stany zapalne stawów i po czterech latach została wycofana.

Obecnie w fazie rozwoju klinicznego jest szczepionka VLA15 francuskiej firmy Valneva. Przeszła ona pozytywny test na 572 dorosłych osobach w Stanach Zjednoczonych i Europie. Nie wystąpiły żadne działania niepożądane, a skuteczność szczepionki wyniosła od 82 do 96 proc. Jest to bardzo obiecująca wiadomość.

Preparat zawarty w szczepionce ma za zadanie pobudzić układ odpornościowy do ataku na białko OspA występujące w dużej ilości na powierzchni komórki krętka. Dzięki temu organizm będzie mógł zwalczyć chorobę.

Jeżeli szczepionka zostanie zatwierdzona, będzie pierwszą dostępną na rynku. Z założenia ma być przeznaczona do profilaktycznego, czynnego uodporniania dorosłych i dzieci od drugiego roku życia.

3. Profilaktyka przeciwko kleszczom

Nie należy zapominać o profilaktyce. Dopóki szczepionka nie zostanie wypuszczona na rynek, pamiętajmy, żeby przed wyprawą do lasu lub na łąkę dobrze się zabezpieczyć. Koniecznie należy mieć długie spodnie, pełne buty, zasłonięte ręce i nakrycie głowy. Dobrze jest też stosować środki odstraszające kleszcze. Natomiast jeżeli znajdziemy na skórze kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć (łapiąc go za głowę, a nie za odwłok). Nie można też smarować kleszcza masłem lub inną tłustą substancją, ponieważ w ten sposób możemy spowodować, że kleszcz zostawi ślinę z bakteriami w naszym ciele.

Aby uchronić się przed drugą poważną chorobą odkleszczową, jaką jest kleszczowe zapalenie mózgu, można się zaszczepić. Zalecane jest szczepienie dla osób wyjeżdżających np. w góry lub nad jezioro. Szczególnie rekomendowane jest zabezpieczenie dzieci.

Zobacz także: Koronawirus a kleszcze. Czy mogą być źródłem zakażenia?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza