Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Szczepienia przeciwko chorobom dziecięcym

Szczepienia dzieci należy rozpocząć już od najmłodszych lat. Dzięki nim można zapobiec wielu chorobom dziecięcym, które prowadzą do trwałych uszkodzeń a nawet śmierci. Szczepionka pobudza układ immunologiczny do produkcji przeciwciał i chroni organizm dziecka przed zapadaniem na poważne choroby. Chociaż obecnie istnieje wiele kontrowersji odnośnie szczepienia dzieci, przestrzeganie programu szczepień jest najlepszym sposobem uchronienia dziecka przed powikłaniami chorobowymi.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Szepionka na odrę, świnkę, różyczkę

Szczepionka na odrę, świnkę i różyczkę jest szczepionką skojarzoną, co znaczy, że jedno szczepienie chroni przed kilkoma chorobami. Pierwszą szczepionkę otrzymują dzieci w wieku 12-15 miesięcy, a druga dawka może być podana w dowolnym wieku, chociaż zazwyczaj ma miejsce między 4 a 6 rokiem życia. W Polsce szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce należy do szczepień obowiązkowych. Często łączy się je ze szczepieniem przeciw Hib (Haemophilus influenzae).

UCHROŃ DZIECKO PRZED WIRUSEM

Podanie przeciwciał jest także najlepszą metodą na uniknięcie zarażania wirusem RSV . Czy wiesz, w jaki sposób objawia się wywołana przez niego choroba?

2. Polio

Polio jest poważną chorobą neurologiczną wywoływaną przez wirusy. Gdy choroba zaatakuje mięśnie biorące udział w oddychaniu, polio może nawet doprowadzić do śmierci. Szczepienie przeciw polio jest szczepieniem obowiązkowym przeprowadzanym już u 2-miesięcznych dzieci. Kolejne 3 dawki podawane są do ukończenia przez dziecko wieku 4 lat.

3. Tężec

Za zachorowania na tężec odpowiadają bakterie, które dostają się do organizmu przez zadrapanie lub rozcięcie skóry. Tężec wywołuje skurcze mięśni i zesztywnienie ciała. Nieleczony może prowadzić do śmierci. Szczepionkę przeciwtężcową można podać dziecku w wieku 2 miesięcy. Należy do obowiązkowego programu szczepień dzieci i zazwyczaj występuje jako szczepionka skojarzona razem ze szczepionką na błonicę i krztusiec.

4. Szczepionka na ospę wietrzną

Ospa wietrzna jest jedną z wielu chorób dzieci. Wywołuje swędzące i bolesne wykwity skórne. Szczepionka na ospę wietrzną podawana jest w dwóch dawkach – pierwsza w wieku 12-15 miesięcy, a druga w wieku 4-6 lat. W Polsce należy do szczepień zalecanych, płatnych.

5. Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B

W Polsce szczepienia przeciw WZW B to szczepienia obowiązkowe, które rozpoczyna się już po urodzeniu dziecka, natomiast przeciw WZW A to szczepienia zalecane, co oznacza, że państwo nie pokrywa ich kosztów. W tym przypadku szczepienia rozpoczyna się gdy dziecko skończy 2 lata.

6. Zalecane szczepienia

Do dodatkowych, płatnych szczepień należą również szczepienia przeciw rotawirusom i pneumokokom (rozpoczyna się je już w 2 miesiącu życia dziecka), a także kleszczowemu zapaleniu mózgu, meningokokom i grypie.

Szczepienia dzieci to najlepsza pewność, że nasze maleństwo uchroni się przed chorobami dziecięcymi. Z tego względu należy przestrzegać kalendarza szczepień i pamiętać o kolejnych wizytach szczepiennych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Szczepienie przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza