Trwa ładowanie...

Szczepienia przed wyjazdem do Meksyku

Wybierając się do krajów tropikalnych, jak Meksyk, należy wcześniej pomyśleć o obowiązkowych szczepieniach oraz o szczepieniach zalecanych przy wyjeździe do takich krajów. Do obowiązkowych szczepień zaliczamy szczepienie przeciw WZW typu A i WZW typu B, szczepienia na dur brzuszny, na błonicę i inne. Zalecane, ale niekonieczne szczepienia to szczepienie na meningokokowe zapalenie opon mózgowych i na żółtą febrę.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Wykaz obowiązkowych szczepień przy wyjeździe do Meksyku

Osoby, które wybierają się do Ameryki Północnej, a dokładniej do Meksyku, powinny koniecznie wykonać kilka obowiązkowych szczepień. Są to:

Szczepionka, zarówno na WZW typu B i WZW typu A, podawana jest w trzech dawkach, w odpowiednich odstępach czasu. Pierwsza dawka aplikowana jest w dowolnym czasie, druga dawka 1. miesiąc po pierwszej dawce, a trzecia dawka szczepionki – po 6 miesiącach od drugiej dawki. Ważne jest, aby między podaniem 1. i 2. dawki szczepionki, pacjent nie zachorował na grypę lub nie wystąpiła u niego żadna infekcja. Jeżeli to nastąpi, nie jest podawana kolejna dawka, a szczepienie wykonuje się ponownie w innym czasie;

Szczepionki te podawane są najczęściej łącznie. Jest to tzw. szczepionka potrójna.

  • szczepionka przeciw polio

Szczepionka przeciw chorobie Heinego i Medina podawana jest jako szczepionka atenuowana (szczepionka OPV) lub w postaci zabitych wirusów (szczepionka IPV). Podanie szczepionki przeciw polio powoduje wytworzenie odporności nawet na całe życie.

  • szczepienie na dur brzuszny

Szczepionka chroni przeciw chorobie na okres co najmniej jednego roku, ale nie dłużej niż 3 lata. Wyróżniamy 3 rodzaje szczepionek przeciw durowi brzusznemu. Może być to doustna szczepionka atenuowana, a więc żywe pałeczki Salmonella typhi o osłabionej zjadliwości. Inny rodzaj szczepionki to szczepionka monowalenta, zawierająca zabite ciepłem pałeczki duru brzusznego, lub szczepionka zawierająca antygen otoczki białkowej bakterii.

  • szczepienie przeciw wściekliźnie

Ta szczepionka jest szczególnie zalecana ze względu na możliwość zarażenia wścieklizną od dzikich zwierząt żyjących w krajach tropikalnych. Szczepienie polega na podaniu antytoksyny w serii szczepionek w mięsień naramienny lub podskórnie.

2. Wykaz szczepień zalecanych przy wyjeździe do Meksyku

Jakie szczepienia warto wykonać jadąc do Meksyku, ale nie są one bezwzględnie konieczne? Do chorób, na które warto się zaszczepić, zaliczamy:

  • żółtą gorączkę,

Szczepienie przeciw żółtej gorączce wykonuje się tylko w wybranych stacjach epidemiologiczno - sanitarnych. Zastosowana szczepionka jest bardzo skuteczna, chroni bowiem na okres aż 10 lat. Jednak uodpornienie na chorobę uzyskuje się po upływie co najmniej 10 dni od szczepienia.

  • japońskie zapalenie mózgu,

  • meningokokowe zapalenie opon mózgowych (A + C)

Obecnie dostępne są szczepionki zawierające łącznie obie szczepionki przeciw meningokokom grupy A i C – tzw. szczepionka poliwalentna.

W Meksyku łatwo jest o zakażenie amebozą lub bakteriami i wirusami powodującymi infekcje układu pokarmowego. Dlatego ważne jest odpowiednie przestrzeganie zasad higieny i odżywiania się przebywając w Meksyku. Nie zaleca się spożywania pokarmów przygotowanych na bazarach i straganach ulicznych. Wodę należy pić tylko z butelki. Nie należy spożywać napojówz lodem, kupionych w barze lub restauracji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza