Trwa ładowanie...

Szanse na szczepionkę na malarię

Uczeni z Uniwersytetu Illinois w Chicago badają możliwość blokowania procesu przenoszenia malarii. Twierdzą, iż możliwe jest stworzenie skutecznej szczepionki na tą groźną chorobę.

spis treści

1. Malaria

Do tej pory nie udało się wynaleźć sposobu na wyeliminowanie malarii. Każdego roku nawet 3 miliony ludzi choruje i umiera na malarię, z czego dużą część stanowią dzieci. Największy problem polega na tym, iż zwykle są to ludzie biedni ze słabo rozwiniętych krajów. Z tego względu inwestowanie w badania nad malariąnie są zbyt opłacalne dla firm farmaceutycznych.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

2. Moskity a malaria

Plazmodium, czyli zarodźce malarii, rozwijają się we wnętrznościach samic moskitów. Podczas pobierania krwi zarażają nimi człowieka. W procesie tym dużą rolę odgrywa białko FLVCR, które pozwala moskitowi na transport niezbędnego hemu poza komórkę, jednocześnie zapobiegając stresowi oksydacyjnemu.

3. Rola białka FLVCR w przenoszeniu malarii

John Quigley wraz ze swoim zespołem postanowił zbadać sposób, w jaki przenoszone są zarodźce malarii. W swoich badaniach dowodzi, iż można zahamować przenoszenie choroby ingerując w działanie proteiny FLVCR. Eksperymentując z gatunkami moskitów roznoszącymi malarię, zmniejszył u nich produkcję tego białka. W następnym etapie badań planuje sprawdzić, na ile zablokowanie proteiny FLVCR przełoży się na zablokowanie zakażenia zarodźcami malarii. Jeśli jego hipoteza się potwierdzi, być może uda się stworzyć przeciwciała przeciw tej proteinie, co z kolei umożliwi wyprodukowanie szczepionki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Szanse na szczepionkę na malarię
Szanse na szczepionkę na malarię
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza