Trwa ładowanie...

Szanse na skuteczne leczenie choroby Alzheimera i Huntingtona

Amerykańscy naukowcy odkryli cząsteczkę, która poprzez blokowanie jednego enzymu może okazać się skuteczna w leczeniu dwóch chorób: pląsawicy Huntingtona i choroby Alzheimera...

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Choroba Alzheimera i Huntingtona

Zarówno alzheimeryzm, jak i pląsawica Huntingtona są chorobami neurodegeneracyjnymi. Prowadzą do nieodwracalnych zmian w mózgu i układzie nerwowym. Chorobę Huntingtona określa się mianem pląsawicy, gdyż jednym z jej objawów są niekontrolowane ruchy ciała. Jest ona chorobą dziedziczną, a szacuje się, że dotyka jedną osobę na 10 tys. Obecnie nie ma na nią lekarstwa.

2. Działanie leczniczej cząsteczki

Szansę na pierwszy skuteczny lek na pląsawicę Huntingtona daje cząsteczka opracowana przez naukowców z Instytutów Gladstone'a Uniwersytetu Kalifornijskiego. Z badań wynika, iż jej działanie polega na blokowaniu enzymu KMO, który odgrywa ważną rolę w rozwoju choroby Alzheimera i Huntingtona. Enzym ten blokowany jest we krwi, a cząsteczka nie przenika do mózgu. Dzięki tym właściwościom możliwe jest zapobieganie deficytom pamięci i utracie połączeń pomiędzy neuronami oraz rozwojowi zapalenia mózgu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wpływ insuliny na funkcje poznawcze
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza