Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Syntetyczne komórki macierzyste serca dają nowe możliwości leczenia

Badacze ze Stanowego Uniwersytetu Północnej Karoliny, Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill i Pierwszego Powiązanego Szpitala Uniwersytetu Zhengzhou opracowali syntetyczną wersję sercowych komórek macierzystych.

Syntetyczne komórki macierzyste dają korzyści terapeutyczne porównywalne do tych oferowanych przez naturalne komórki macierzyste i mogą zmniejszyć niektóre z zagrożeń związanych z terapią komórkami macierzystymi. Dodatkowo komórki te mają lepszą stabilność przechowywania, a technologia może być uogólniona na inne typy komórek macierzystych.

Terapie komórkami macierzystymi działają poprzez promowanie endogenicznych napraw. To znaczy, że pomagają uszkodzonej tkance się naprawić, wydzielając "parakrynne czynniki", w tym białka i materiały genetyczne. Podczas gdy terapie komórek macierzystych mogą być skuteczne, są także związane z pewnym ryzykiem wzrostu guza i odrzucenia immunologicznego.

Ponadto, same komórki są bardzo delikatne, co wymaga starannego przechowywania i wieloetapowego procesu ich scharakteryzowania, zanim będą mogły być używane.

Ke Cheng, profesor molekularnych nauk biomedycznych na Stanowym Uniwersytecie Północnej Karoliny, prowadził zespół podczas badań nad rozwojem syntetycznej wersji komórek macierzystych serca, które mogą być dostępne od ręki.

Syntetyczne komórki macierzyste są nadzieją na skuteczniejsze i bezpieczniejsze leczenie
Syntetyczne komórki macierzyste są nadzieją na skuteczniejsze i bezpieczniejsze leczenie (123rf)

Cheng i jego współpracownicy wytworzyli mikrocząstki naśladujące komórki (CMMP) z poli (kwas mlekowy-ko-glikolowy) lub PLGA – biodegradowalnego, niekompatybilnego polimeru. Naukowcy następnie zebrali czynnik wzrostu białka z hodowli ludzkich komórek macierzystych serca i dodali je do PLGA. Wreszcie, powlekli cząstki błoną komórek macierzystych serca.

"Wzięliśmy ładunek i skorupę komórek macierzystych i zapakowaliśmy w nią biodegradowalne cząstki" - mówi Cheng.

Przy badaniu in vitro zarówno CMMP, jak i komórki macierzyste serca inicjowały wzrost komórek mięśnia sercowego. Przeprowadzono również testy CMMP w modelu myszy z zawałem mięśnia sercowego i stwierdzono, że jego zdolność do wiązania się z tkanką serca i inicjowania wzrostu po ataku serca była porównywalna z sercowymi komórkami macierzystymi. Ze względu na jego strukturę nie można replikować CMMP, co zmniejsza ryzyko tworzenia się nowotworu.

ZOBACZ TAKŻE:

"Syntetyczne komórki działają w taki sam sposób jak dezaktywowana szczepionka" – mówi Cheng. "Ich membrany pozwalają im na ominięcie odpowiedzi immunologicznej, wiążą się z tkankami serca, uwalniają czynniki wzrostu i generują naprawy, ale nie mogą wzmacniać się same. Więc można czerpać korzyści z terapii komórek macierzystych bez ryzyka".

Syntetyczne komórki macierzyste są znacznie trwalsze niż ludzkie komórki macierzyste i tolerują silne zamrażania i rozmrażania. Dodatkowo nie muszą one być uzyskane z komórek własnych pacjenta. A proces wytwarzania może być stosowany w przypadku każdego rodzaju komórek macierzystych.

"Mamy nadzieję, że to może być pierwszym krokiem w kierunku produktu komórek macierzystych dostępnego prawdziwie od ręki, który pozwoliłby ludziom otrzymywać korzystną terapię komórek macierzystych, gdy są potrzebne, bez kosztownych opóźnień" – mówi Cheng.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Chemioterapia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza