Trwa ładowanie...

Syndesmofity - przyczyny, objawy, leczenie

Syndesmofity to następstwa postępujących zmian zwyrodnieniowych obejmujących kręgosłup. To zmiany o charakterze patologicznym, które wymagają leczenia. Mogą pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i zwykle dają szereg objawów, charakterystycznych dla zmian zwyrodnieniowych. Zobacz, czym są syndesmofity i jak można sobie z nimi poradzić.

Zobacz film: "Ćwiczenia, które wykonasz w biurze. Zadbaj o swój kręgosłup"

spis treści

1. Co to są syndesmofity?

Syndesmofity to patologiczne zmiany objemujące kręgosłup. Tworzą się z części chrzęstnych i włóknistych. Zwykle pojawiają się w dwóch lokalizacjach - w dyskach międzykręgowych lub stawach międzykręgowych. Oba te elementy to tkanki miękkie, które narażone są na działanie dużej siły nacisku każdego dnia. Wiąże się to z ruchomością kręgosłupa. Syndesmofity to mostki kostne, które tworzą się na skutek postępujących zmian zwyrodnieniowych. Łączą one sąsiadujące kręgi i blokują prawidłową ruchomość.

Kręgosłup składa się on z kręgów, połączonych ze sobą przy pomocy miękkich tkanek - chrząstek i dysków, składających się z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego. Przy każdym ruchu ściskają się one i rozkurczają, aby umożliwić elastyczne poruszanie kręgosłupa.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Jeśli cokolwiek zaburzy tę elastyczność, wówcza borykamy się z problemami z poruszaniem się i odczuwamy sztywność kręgosłupa. Taki stan związany jest z tworzeniem się osteofitów i syndesmofitów.

2. Przyczyny powstawania syndesmofitów

Syndesmofity są jedną z naturalnych konsekwencji starzenia się organizmu. Tworzące się w obrębie układu kostno-stawowego zwapnienia z czasem przekształcają się w sendesmofity. Mogą rozwijać się przez lata, a pierwsze objawy są widoczne dopiero w podeszłym wieku.

Ryzyko rozwoju i postępu syndesmofitów zwiększa się w przypadku:

  • przewlekłych stanów zapalnych kręgosłupa, które bardzo często związane są z obecnymi chorobami autoimmunologicznymi
  • wykonywania fizycznej pracy znacznie obciążającej kręgosłup
  • przebytych urazów kręgosłupa, podczas których doszło do uszkodzenia albo złamania części kręgów

Syndesmofity mogą się także rozwijać się na skutek długotrwałego leżenia, wynikającego z poważnej choroby.

3. Objawy syndesmofitów

Chorobą charakterystyczną dla pojawiających się syndesmofitów jest tzw. zesztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Wówczas chory stopniowo zaczyna tracić ruchomość w szyi, a także możliwośc wykonywania skrętów głowy i tułowia. Dolegliwości odczuwane są także podczas pochylania się. Czasem pojawia się także ból.

Sndesmofity, ściśle związane z chorobą zwyrodnieniową, daje podobne objawy, choć nie u każdego występują one jednocześnie i nie zawsze wszystkie. Jeśli schorzenie jeszcze nie postępuje, dolegliwości może praktycznie nie być.

4. Diagnostyka i leczenie syndesmofitów

Zwyrodnienie ma charakter postępujący, dlatego można jedynie hamować rozwój choroby i dbać o komfort pacjenta podczas poruszania się. Nie ma metody, która mogłaby całkowicie wyleczyć pacjentów, dlatego najważniejsze jest postępowanie objawowe.

Najważniejsze jest łagodzenie dolegliwości bólowych i hamowanie postępu zwyrodnienia. Można to zrobić przy pomocy farmakoterapii, a także rehabilitacji, która pomoże wzmocnić ruchomość stawów. Mnóstwo osób decyduje się także na pobyt w sanatorium.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza