Trwa ładowanie...

Synapsa - czym jest, rodzaje (synapsy elektryczne i chemiczne)

Synapsy są miejscem przekazywania informacji pomiędzy dwiema komórkami. Dzięki nim organizm jest w stanie myśleć, zapamiętywać i odczuwać emocje. Ponadto synapsy są ważnym czynnikiem w procesach umożliwiających poruszanie mięśni i kontrolujących pracę gruczołów wydzielniczych. Co jeszcze warto wiedzieć o synapsach?

Zobacz film: "Chcesz poprawić pamięć? Wąchaj rozmaryn!"

spis treści

1. Rodzaje synaps

Synapsy dzielimy ze względu na komórki, między którymi transportowany jest sygnał. Wyróżniamy:

  • synapsy nerwowo-nerwowe - łączą dwie komórki nerwowe,
  • synapsy nerwowo-mięśniowe - łączą komórkę nerwową oraz mięśniową,
  • synapsy nerwowo-gruczołowe - łączą komórkę nerwową i gruczołową.

Ze względu na sposób przekazywania impulsu rozróżniamy synapsy elektryczne oraz synapsy chemiczne.

1.1. Synapsy elektryczne

Podstawowe rodzaje synaps to synapsy elektryczne, w których wymiana impulsu następuje bezpośrednio. Wypustki komórek znajdują się w odległości około 2 nanometrów od siebie.

Synapsy elektryczne można znaleźć w oczach, mięśniach, sercu i w niektórych obszarach mózgu. Przechodzenie impulsu trwa do kilkuset razy krócej niż w przypadku synaps chemicznych. Ponadto komunikacja może być obustronna, ale fala z czasem ulega osłabieniu.

1.2. Synapsy chemiczne

W synapsach tego typu przekazanie informacji odbywa się z udziałem substancji chemicznych. Komórki mogą być od siebie oddalone kilkukrotnie dalej niż w przypadku synaps elektrycznych.

Synapsa chemiczna składa się z części presynaptycznej (wysyła impuls), szczeliny synaptycznej (przestrzeni między komórkami) i części postsynaptycznej (wypustka komórki odbiorczej).

W części presynaptycznej znajdują się substancje zwane neurotransmiterami albo mediatorami synaptycznymi. Kiedy dotrze do nich fala depolaryzacji, zostają one uwolnione do szczeliny synaptycznej.

Następnie docierają do błony postsynaptycznej i łączą się z odpowiednimi receptorami. Wówczas w komórce odbierającej pojawia się impuls elektryczny, który może być przeniesiony wzdłuż wszystkich wypustek.

Synapsy chemiczne wymieniają informacje stosunkowo wolno i tylko w jednym kierunku, ale są w stanie wzmocnić sygnał, co jest kluczowe w przypadku dużych odległości.

2. Co pośredniczy w przewodzeniu impulsów?

Najczęściej spotykane neurotransmitery to:

Na działanie tych substancji mają wpływ między innym zaburzenia elektrolitowe, odwodnienie, nikotyna z dymu papierosowego oraz niektóre narkotyki.

3. Synapsy w medycynie

Wiedza o mechanizmie przewodzenia synaptycznego umożliwia kontrolowanie procesów zachodzących w organizmie. Zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych pozwala na leczenie chorób o podłożu nerwowym lub somatycznym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza