Trwa ładowanie...

Sygnały zakrzepicy. Ich znajomość może uratować życie

Zakrzepica polega na powstawaniu skrzepliny w naczyniu krwionośnym. Jeśli problem dotyczy tętnicy, może dojść nawet do śmiertelnie groźnego zawału. Sprawdź najczęstsze objawy.

Zobacz film: "Produkty, które czyszczą tętnice ze złogów cholesterolu"

1. Zakrzepica. Sygnały, które powinny niepokoić

Zaburzenia krzepnięcia krwi mogą mieć różne formy. U niektórych osób w przypadku nawet drobnych zranień może dojść do wykrwawienia. Powodowane jest to przez hemofilię.

To stosunkowo rzadka dolegliwość. Częstsze są delikatniejsze postaci niedokrzepliwości krwi. Mogą one powodować zintensyfikowane krwawienie, ale raczej nie prowadzą do zgonu.

Na przeciwnym biegunie znajdują się zaburzenia zbyt szybkiego powstawania skrzeplin. Jeśli się pojawią, może dojść nawet do zatoru. To bardzo niebezpieczne, ponieważ efektem może być zawał albo nawet zgon.

Jakich objawów nie wolno lekceważyć?

Zakrzepica może objawiać się uciskiem w klatce piersiowej, bólem w klatce piersiowej, zawrotami głowy i trudnościami z chodzeniem.

8 objawów zakrzepicy. Poznaj je wszystkie
8 objawów zakrzepicy. Poznaj je wszystkie [6 zdjęć]

Zakrzepy mogą być spowodowane stanami zapalnymi zwężającymi naczynia krwionośne. Wówczas dopływ krwi...

zobacz galerię

Zdarzają się również zaburzenia widzenia i zaburzenia mowy. Dość częstym objawem zakrzepicy jest opuchlizna, zwykle asymetryczna na kończynach, zaczerwienienie skóry, bóle i zwiększona ciepłota kończyn.

W razie odczucia duszności i bólu w klatce piersiowej, należy niezwłocznie szukać specjalistycznej pomocy.

U niektórych pacjentów pojawia się nieuzasadniony kaszel. To znak, że wizyta u specjalisty musi się odbyć w pilnym trybie.

Część chorych doświadcza biegunki i wymiotów. Może być to efekt zakrzepów w obrębie jamy brzusznej. Czasem podobny objaw zdradza też zawał.

Bóle głowy to również objaw, który może świadczyć o zakrzepie. Nie powinno się ich ignorować. Mogą zwiastować także udar, który grozi śmiercią lub kalectwem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza