Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Świńska grypa - co ją wywołuje

Wielu ludzi obawia się wirusa świńskiej grypy. Jest to odmiana wirusa, który uległ zmutowaniu, i z tego powodu ludzki organizm nie umie się przed nim skutecznie bronić. Wirus nie jest leczony antybiotykami, ponieważ są one nieskuteczne wobec niego. Choroba może zakończyć się śmiercią człowieka. Metodą walki z wirusem może być szczepionka, lecz jest ona skuteczna tylko wtedy, gdy została podana przed zainfekowaniem. Kiedy do zarażenia dojdzie, niewiele da się zrobić dla pacjenta.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Choroba wywołana niebezpiecznym wirusem grypy typu A (H1N1)

Wirus grypy
Wirus grypy

Wirus grypy w przyjaznej dla oka formie.

zobacz galerię

Świńska grypa jest chorobą zakaźną, wywołaną przez wirusa H1N1 , który prowadzi do infekcji układu oddechowego świń, powodując nieżyt nosa, utratę apetytu i inne objawy. Objawy H1N1 pojawiające się u świń są podobne do symptomów występujących u ludzi. Choroba może trwać około od 1 do 2 tygodni. Wirus świńskiej grypy został po raz pierwszy wykryty w 1930 roku w Stanach Zjednoczonych przez hodowców i weterynarzy. Potem uległ rozprzestrzenieniu. Infekcja pojawiła się także u ludzi, którzy mieli codzienny kontakt z tymi zwierzętami. Niestety zwierzęta były zarażane następnie także przez ludzi. W większości przypadków te międzygatunkowe infekcje (przenoszone ze świń na człowieka i z człowieka na świnie) nie powodowały ogólnoświatowej epidemii, ani u zwierząt, ani u ludzi. Okazało się potem, że międzygatunkowe zarażanie się przyczynia się domutacji wirusa. Naukowcy uważają, że wirus grypy, który pojawił się w 2009 w Meksyku, powinien być określany jako nowy szczep H1N1. Głównie to on powoduje infekcje u ludzi. Do zakżenia dochodzi drogą kropelkową. Wirus wykazuje dwa antygeny (H1 i N1). Przypadki wystąpienia wirusa świńskiej grypy notowane były również w Europie.

2. Wirus świńskiej grypy przyczyną epidemii

Epidemią jest określane zjawisko szybkiego i rozległego rozprzestrzeniania się choroby. Dotyczy wielu ludzi w tym samym czasie. Wirus świńskiej grypy został rozprzestrzeniony w ciągu 3 miesięcy na obszar 74 państw, występował prawie na każdym kontynencie. Przypadki zachorowań na świńską grypę w Meksyku w 2009 roku także pasują do definicji epidemii. Ponieważ objawy grypy H1N1 są podobne do zwykłej grypy (gorączka, kaszel, nieżyt nosa, zmęczenie i ból głowy), wielu ludzi ma obawy. Dobra wiadomość jest taka, że możemy skutecznie przeciwdziałać szybkiemu rozprzestrzenianiu się choroby, zapoznając sie ze sposobami profilaktyki świńskiej grypy i przestrzegając ogólnych zasad higieny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Czynnik chorobotwórczy ptasiej grypy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza