Trwa ładowanie...

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej toksyczny okres w roku

Dlaczego Boże Narodzenie jest jednym najbardziej toksycznych okresów w roku: gotowanie, świąteczne świece i fajerwerki uwalniają lotne substancje chemiczne, które są szkodliwe dla ludzi.

1. Wiele szkodliwych i toksycznych substancji trafia do powietrza

Eksperci od zanieczyszczeń powietrza ostrzegają, że  ludzie mogą wdychać w te dni tak wiele szkodliwych cząstek, jak gdyby stali cały ranek na ruchliwej ulicy w centrum Londynu.

Niebezpieczeństwo powodują kuchenki gazowe, które są bez przerwy włączone przez kilka godzin i wypuszczają do atmosfery dwutlenek azotu. Dodatkowo palenie w kominku sprawia, że wdychamy dym drzewny, który może powodować przedwczesną śmierć. Nawet modne świece ze świątecznymi zapachami, takimi jak cynamon i jemioła, uwalniają lotne chemikalia.

Świąteczne świece mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie
Świąteczne świece mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie (Shutterstock)

"Jeśli masz astmę, stracisz oddech, a tego rodzaju zanieczyszczenia powietrza może również zwiększyć ryzyko śmierci u ludzi z chorobami układu krążenia” –    mówi Colbeck.

2. Rośliny mogą zmniejszyć ilość zanieczyszczeń

Badania mówią, że nasze dobrze izolowane, zamknięte domy stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

Zobacz także

Rośliny domowe mogą wchłonąć niektóre z oparów krążących wewnątrz, natomiast zespół z Uniwersytetu w Lancaster odkrył, że sadzenie brzóz poza rzędem domów, zmniejsza zanieczyszczenia o połowę.

Ale Boże Narodzenie jest szczególnie szkodliwe, ze względu na samą ilość czasu spędzonego na gotowaniu świątecznych potraw. Badania pokazują,  że najdrobniejsze z cząstek, mniejszych niż 100 nanometrów, mogą dostać się w głąb naszego układu oddechowego przez nieszczelne kuchenki elektryczne.

Piece gazowe są głównym źródłem dwutlenku azotu, podobnie jak ruchliwe drogi. Jest to związane z wyższym ryzykiem astmy.

Palone drewno też wytwarza dym, który jest szkodliwy, kiedy go wdychamy. Piece na drewno mogą powodować nawet 400 przedwczesnych zgonów rocznie, podczas gdy w Londynie emitują one od siedmiu do dziewięciu proc. zanieczyszczeń w czasie zimy.

Wreszcie, trzeba też uważać na świece, które są tak popularne w tej porze roku na ich świąteczny blask. Szkodliwe metale, które są zawarte w kolorowych pigmentach i sadzy, roznoszą się w powietrzu, kiedy płomień migoce z powodu zmieniających się przepływów powietrza.

Coraz więcej ludzi kupuje świece, bo wyglądają świątecznie i są dostępne w różnych, ciepłych opcjach zapachowych. Istnieje duży rynek, ale te cząstki metalu, które są w nich zawarte, negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Zanieczyszczenia nie jest jedynym ryzykiem. Według firm ubezpieczeniowych dużym zagrożeniem są też pożary, jakie wybuchają w Boże Narodzenie, poprzez żywe iskrami i żar, jeśli kominy i kanały dymowe nie są czyszczone. Ryzykowne są również świece i palniki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza