Trwa ładowanie...

Światowy Dzień bez Tytoniu - dołącz i ty!

Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na raka gardła, krtani, jamy ustnej, przełyku, nerek i pęcherza moczowego, a także jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na złośliwe nowotwory płuc. Dlatego lekarze na każdym kroku podkreślają, jak ważne dla zdrowia jest rzucenie tego zgubnego nałogu. Zaprzestanie palenia, nawet po wielu latach, ma bardzo dobry wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie, a dzięki wytrwaniu w swoich postanowieniach można po określonym czasie pozbyć się z organizmu trujących substancji zgromadzonych w różnych narządach w czasie palenia. O walce z tym szkodliwym nałogiem przypomina nam każdego roku Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony 31 maja!

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

spis treści

1. Światowy Dzień bez Tytoniu

Światowy Dzień bez Tytoniu
Światowy Dzień bez Tytoniu

Światowy Dzień bez Tytoniu jest to akcja, która ma na celu pokazanie szkodliwości palenia papierosów.

zobacz galerię

Dzień 31 maja promuje

zdrowy styl życia wolny od zgubnego nałogu, dlatego cieszy się coraz większą popularnością wśród osób w różnym wieku. Założeniem tego wyjątkowego święta jest refleksja nad problemem szkodliwości palenia . Organizatorzy starają się nakłonić jak największą liczbę palaczy do rzucenia nałogu i postawienia tym samym na zdrowszą stronę życia. Adresatem wszystkich kampanii antynikotynowych organizowanych w tym szczególnym dniu są nie tylko młodzi ludzie, ale również osoby w starszym wieku, które już od wielu lat palą papierosy, zatruwając tym samym swój organizm. Specjaliści starają się także podkreślić, że palenie tytoniu zabija 4 miliony palaczy rocznie. Wskutek tego nałogu co 8 sekund umiera jedna osoba. Co więcej ‒ palacze żyją 15 lat krócej w porównaniu do osób, które nie sięgały po tego rodzaju używki. Światowa Organizacja Zdrowia podaje również, że na raka płuc umiera od 10,5 do 40 razy więcej palaczy niż osób niepalących. Przedstawianie takich przerażających statystyk ma na celu zmuszenie odbiorców do refleksji, a tym samym do zmiany swoich szkodliwych dla zdrowia przyzwyczajeń.

2. Walka z nałogiem nie tylko w Światowy Dzień bez Tytoniu

Światowy Dzień bez Tytoniu daje nam wiele okazji do refleksji, poprzez promocję zdrowego stylu życia. Dzięki skutecznym hasłom szczególnie podkreślanym w tym wyjątkowym dniu wiele osób zmieniło swoje dotychczasowe nawyki. Na wszystkich organizowanych spotkaniach organizatorzy podkreślają, że szkodliwe skutki palenia tytoniu nie ograniczają się jedynie do samych palących. Sięgając po papierosy, szkodzimy również osobom z naszego bliskiego otoczenia, czyli tak zwanym biernym palaczom, którzy zmuszeni są do wdychania toksycznego dymu. Bierni palacze są także narażeni na różnorodne choroby, powstałe w wyniku nadmiernego wdychania szkodliwego dymu tytoniowego. Światowy Dzień bez Tytoniu przypomina nam o tym, że warto zawalczyć o zdrowie swoje i swoich bliskich, zrywając ze zgubnym nałogiem. Obecnie jest wiele skutecznych i bezpiecznych dla organizmu sposobów na rzucenie palenia – wystarczy jedynie wyrazić chęć na takie zmiany. Walkę z nałogiem można rozpocząć nie tylko 31 maja, każdy dzień w roku jest dobry na zmiany.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza