Trwa ładowanie...

Suvardio - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane

Suvardio jest lekiem wskazanym dla pacjentów zmagających się z podwyższonym stężeniem cholesterolu w organizmie. Preparat wydawany jest na receptę i występuje w postaci tabletek powlekanych. Substancją czynną zawartą w preparacie Suvardio jest rozuwastatyna (wysępuje ona pod postacią soli wapniowej). Jakie są przeciwwskazania do stosowania? Jakie działania niepożądane może wywoływać ten lek?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Co to jest Suvardio?

Suvardio to lek przeznaczony do stosowania dosutnego, występujący w formie tabletek powlekanych. Środek farmaceutyczny stosuje się u pacjentów celem obniżenia stężenia lipidów (przede wszystkim cholesterolu) we krwi. W składzie leku znaleźć możemy substancję czynną o nazwie rozuwastatyna.

Rozuwastatyna jest lekiem hipolipemizującym należącym do grupy statyn, a mechanizm działania tej substancji skupia się na hamowaniu aktywności enzymu, który uczestniczy w procesie syntezy cholesterolu. Substancja ogranicza tę syntezę, a także stymuluje komórki wątrobowe do tego, by wychwytywały cząsteczki złego cholesterolu LDL. Efektem działania rozuwastatyny jest zmniejszenie stężenie cholesterolu LDL w organizmie pacjenta.

W sprzedaży dostępne są następujące warianty leku:

 • Suvardio, 28 tabletek powlekanych, 5 miligramów substancji czynnej,
 • Suvardio, 28 tabletek powlekanych, 10 miligramów substancji czynnej,
 • Suvardio, 84 tabletki powlekane, 10 miligramów substancji czynnej,
 • Suvardio, 28 tabletek powlekanych, 20 miligramów substancji czynnej,
 • Suvardio, 84 tabletki powlekane, 20 miligramów substancji czynnej,
 • Suvardio, 28 tabletek powlekanych, 40 miligramów substancji czynnej,
 • Suvardio, 84 tabletki powlekane, 40 miligramów substancji czynnej.

Lek dostępny jest w aptekach stacjonarnych i internetowych za okazaniem recepty od lekarza.

Alarmujące statystyki dotyczące cholesterolu

Ponad 70% dorosłych Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Tylko jedna na trzy osoby stara się obniżyć ten poziom. Ciągle pokutuje przekonanie, że w sumie to jesteśmy zdrowi, a wysoki cholesterol nam nie zaszkodzi. Nie zdajemy sobie sprawy, że jest on cichym zabójcą. Latami potrafi odkładać się w wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych i początkowo może nie wywoływać żadnych objawów. Musimy sobie uzmysłowić, że profilaktyka może uratować nam nie tylko zdrowie, ale i życie.

2. Wskazania do stosowania leku Suvardio

Wskazaniem do stosowania leku Suvardio jest zbyt wysoki poziom cholesterolu lub trójglicerydów we krwi. Znajduje zastosowanie w leczeniu hipercholesterolemii pierwotnej, rodzinnej hipercholesterolemii heterozygotycznej u pacjentów dorosłych oraz u dzieci powyżej szóstego roku życia.

Dodatkowo, Suvardio może być zażywane przez pacjentów dotkniętych zaburzeniem stężenia lipidów oraz lipoprotein w osoczu krwi – dyslipidemią. Podawanie preparatu wskazane jest wówczas, gdy chory nie reaguje na dietę, a także inne metody leczenia niefarmakologicznego np. aktywność fizyczną.

Innym wskazaniem do stosowania tabletek powlekanych Suvardio jest profilaktyka zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów dotkniętych dużym ryzykiem zawału serca czy udaru mózgu.

3. Przeciwwskazania do stosowania

Wśród najpopularniejszych przeciwwskazań do stosowania leku Suvardio producent preparatu wymienia:

 • uczulenie na rozuwastatynę lub na którykolwiek z pozostałych składników zawartych w leku,
 • miopatię, czyli zespół objawów wynikających z uszkodzenia układu mięśniowego,
 • ciężką niewydolność nerek lub inne choroby powodujące zaburzenia czynności tych narządów,
 • stosowanie leków z cyklosporyną,
 • ciążę,
 • okres laktacji,

Preparat nie jest również wskazany dla kobiet w wieku rozrodczym, które nie korzystają ze skutecznych metod antykoncepcyjnych.

Zobacz także

4. Działania niepożądane

Podobnie jak większość preparatów leczniczych, również Suvardio może powodować u niektórych pacjentów pewne działania niepożądane. Wśród najczęstszych skutków ubocznych warto wyróżnić:

U osób dotkniętych wysokim czynnikiem ryzyka może wystąpić cukrzyca, świąd skóry, zaczerwienienie, uczulenie, pokrzywka. Rzadko występującymi działaniami niepożądanymi są: małopłytkowość, miopatia, stan zapalny mięśni, obrzęk Quinckego, nazywany również obrzękiem naczynioruchowym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza