Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Suplementy diety z kreatyną nie powinny być sprzedawane nieletnim

Wiele amerykańskich sklepów ze zdrową żywnością polecają suplementy diety z kreatyną dla nieletnich w celu polepszenia wyników sportowych. Nowe badania donoszą, że takie suplementy mają być zabronione dla osób poniżej 18 roku życia.

"Na opakowaniach suplementów z kreatyną widnieją wyraźne informacje o tym, że produkty te nie są zalecane dla osób poniżej 18 lat” - powiedział główny autor badania, dr Ruth Milanaik.

Kreatyna jest naturalnie występującym aminokwasem, który znajduje się w mięsach i rybach. Jest  także produkowana przez kilka narządów w organizmie człowieka.

Suplementacja kreatyny stała się popularna wśród kulturystów i sportowców wyczynowych, ponieważ ma ona przyspieszać przyrost masy mięśniowej. Jej zadaniem jest także zwiększanie wydolności.

Suplementacja kreatyny powinna być zakazana dla młodych osób
Suplementacja kreatyny powinna być zakazana dla młodych osób (123rf)

Jednak nadmiar kreatyny powoduje odwodnienie, ponieważ wykorzystuje wodę z krwiobiegu, aby poprawiać funkcjonowanie tkanki mięśniowej.

Długotrwałe stosowanie takich suplementów diety może uszkodzić nerki i wątrobę, ale jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku organizmów ciągle rozwijającej się młodzieży.

Naukowcy potwierdzają, że suplementy tego typu wpływają na wiele narządów w organizmie młodych osób i znacznie osłabiają ich funkcjonowanie na długi czas.

Suplementy z kreatyną są dostępne w proszku, płynie lub w postaci tabletek.

Aby sprawdzić, czy kreatyna jest zalecana dla młodzieży pomimo tych problemów zdrowotnych, Milanaik i jego współpracownicy postanowili sprawdzić 244 sklepów ze zdrową żywnością w Stanach Zjednoczonych. Do tego celu poprosili o pomoc 19-letniego ucznia, który dzwoniąc przedstawiał się jako 15-letni piłkarz. Przedstawił swoją sytuację i pytał o to, jakie suplementy diety byłyby najlepsze dla niego w celu nabrania sił do nadchodzącego sezonu piłkarskiego.

ZOBACZ TAKŻE

Skutki uboczne stosowania kreatyny

Około 39 osób, które odebrały telefon, zaleciły suplement z kreatyną bez zadawania dodatkowych pytań. Około 29 procent poleciło kreatynę po krótkim wywiadzie.

Prawie 75 procent sprzedających powiedziało również, że 15-latkowie mogą zakupić kreatynę, co jest zresztą prawdą - nie istnieją przepisy zabraniające sprzedaży nieletnim, jak zauważył Milanaik.

Żaden ze sprzedawców nie zrobił nic nielegalnego, aczkolwiek każdy z nich miał świadomość, że ma do czynienia ze zdrowiem 15-letniego młodzieńca.

Kreatyna jest jednym z najczęściej sprzedawanych suplementów dla sportowców  w każdym wieku, w tym młodzieży, a bezpieczeństwo stosowania jej jest opisane wyłącznie na etykietach.

Prawdy i mity o suplementach diety
Prawdy i mity o suplementach diety [6 zdjęć]

Na wzmocnienie odporności, koncentrację, mocne paznokcie, odchudzanie, przyspieszenie metabolizmu, spadek

zobacz galerię

Naukowcy zauważają, że pracownicy sklepów z suplementami diety powinni być nieustannie szkoleni na temat bezpieczeństwa stosowania poszczególnych używek. Mają nadzieję, że wyniki tych badań będą ostrzeżeniem zarówno dla młodych osób, jak i dla rodziców.

Każdy zainteresowany stosowaniem suplementów powinien skonsultować to z dietetykiem lub lekarzem zamiast polegać na wiedzy osoby sprzedającej w sklepie.

"Ludzie, którzy pracują w sklepach ze zdrową żywnością nie są ekspertami. Mogą oni opowiedzieć szczegółowo o tym, w jaki sposób dany preparat może pomóc wyglądać lepiej i czuć się lepiej, ale to nie są eksperci i ludzie powinni mieć tego świadomość" – tłumaczą naukowcy.

„Młodzi ludzie, którzy chcą walczyć o przyrost swojej siły i masy mięśniowej powinni robić to zgodnie ze starym i tradycyjnym sposobem” - mówi dietetyk Tomi Akanbi, koordynator żywienia klinicznego z Centrum Zdrowia  w Nowym Jorku.

"Wiele suplementów dostępnych w sprzedaży jest nieuregulowanych i często są zanieczyszczone, co może stanowić znaczne ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa młodzieży. Dobrze zbilansowana dieta w połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami sportowymi dostosowanymi do wieku mogą być skuteczniejsze w zbudowaniu trwałej masy mięśniowej i poprawie wyników sportowych” – podsumowuje Akanbi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza