Trwa ładowanie...

Suplementujesz witaminy? Niektóre z nich mogą podnosić ryzyko raka

Antyoksydanty mają chronić organizm przed procesami starzenia i działają przeciwzapalnie. Często przypisuje im się działania zapobiegające nowotworom, chorobom układu krwionośnego, a nawet niektórym chorobom metabolicznym. Nic dziwnego, że stosowanie suplementów antyoksydacyjnych wydaje się inwestycją w zdrowie. Czy jednak aby na pewno?

spis treści

1. Czym są suplementy antyoksydacyjne?

Zarówno wolne rodniki, jak i antyoksydanty krążą po organizmie, ale dopiero nadmiar tych pierwszych może prowadzić do przedwczesnych procesów starzenia i wystąpienia szeregu chorób, w tym chorób serca, ale też nowotworów.

Zobacz film: "Suplement diety a lek. Co warto wiedzieć przed ich użyciem"

Co sprzyja powstawaniu wolnych rodników? Zanieczyszczenia środowiska, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, ale też leków, a nawet stres i niewłaściwa dieta.

Przeciwutleniacze mają na celu wychwytywanie wolnych rodników i ich neutralizację.

Dlatego wydają się remedium na procesy chorobowe zachodzące w organizmie. Chętnie sięgamy po nie w formie suplementów, ponieważ pozyskanie przeciwutleniaczy wraz z dietą nie jest łatwe.

Czy suplementy z antyoksydantami mogą chronić nasze zdrowie?
Czy suplementy z antyoksydantami mogą chronić nasze zdrowie? (Pixabay)

O jakie suplementy chodzi? O produkty z witaminą C, E, selenem i beta-karotenem. Jak faktycznie działają na organizm?

2. Niepokojące wyniki badań

Dziesiątki badaczy próbowało ocenić wpływ suplementacji na minimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób serca czy chorób nowotworowych. Wnioski z niektórych badań są co najmniej niepokojące.

The Physicians' Health Study II było trwającym 10 lat badaniem na ponad 14 tys. mężczyzn. Wnioski? Suplementacja witaminy C i E nie zmniejsza w żaden sposób ryzyka raka prostaty, ani żadnego innego nowotworu.

Ośrodki badawcze w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Portoryko przyjrzały się ponad 35 tys. mężczyzn, oceniając wpływ selenu i witaminy E również na nowotwór prostaty. Wnioski? Selen nie ma korzystnego wpływu profilaktycznego, ale już witamina E nie tylko nie zmniejsza ryzyka raka prostaty, ale jej nadmiar w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu!

Witamina E a choroby serca oraz rak. Badanie objęło niemal 40 tys. kobiet suplementujących witaminę E. Czy przyjmowanie 600 IU naturalnej witaminy E co drugi dzień może wpływać ochronnie na serce? Również nie. Jak piszą badacze: "Dane nie uzasadniają zalecania suplementacji witaminy E w chorobach układu krążenia lub profilaktyce raka wśród zdrowych kobiet".

Witamina C, E oraz beta-karoten. Są głównymi przeciwutleniaczami i dlatego uważa się, że mogą chronić przed rozwojem cukrzycy typu 2. Czy faktycznie? Badania przeprowadzone na ponad 8 tys. uczestników z chorobami układu sercowo-naczyniowego lub obarczonych wysokim ryzykiem tych schorzeń nie wykazały, by witaminy C i E czy beta-karoten obniżyły ryzyko pojawienia się cukrzycy.

Witamina E i beta-karoten a rak płuc. U ponad 29 tys. palących mężczyzn, suplementowanie witaminy E nie wpłynęło na zmniejszenie ryzyka raka płuc, za to suplementacja beta-karotenu – podniosła to ryzyko!

Wnioski? Suplementy z najpopularniejszymi antyoksydantami nie tylko mogą nie chronić naszego zdrowia, ale w nadmiarze mogą mu wręcz szkodzić.

3. Co w zamian?

Wciąż niewiele wiemy na temat dawkowania określonych antyoksydantów i tego, jak mogą wpływać na organizm ludzki. Co zatem zrobić, by sobie nie zaszkodzić?

Oto kilka rad:

  • przeciwutleniaczy warto poszukiwać w pożywieniu – zwiększając ilość dziennego spożycia warzyw i owoców bogatych w antyoksydanty (najlepiej w postaci surowej),
  • należy uważnie analizować ulotki suplementów – wiele z nich może nie mieć naukowo udowodnionego działania i działać tylko na niekorzyść portfela,
  • trzeba dbać o obniżenie ryzyka chorób serca czy nowotworów w sposób inny niż łykanie pigułek – poza dietą ważna jest też aktywność fizyczna, unikanie używek i regularne badania kontrolne,
  • pamiętać należy też o rozważnym dobieranie leków i suplementów – na wyraźne polecenie lekarza lub po konsultacji z nim i przeprowadzeniu odpowiednich badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza