Trwa ładowanie...

Superbakteria straszy na plażach w Rio do Janeiro

W Brazylii naukowcy odkryli odporną na leczenie bakterię. Pikanterii sprawie dodaje fakt, iż już za miesiąc zaczynają się tam Igrzyska Olimpijskie, a nowa bakteria nie jest jedynym zagrożeniem, jakie może czyhać na sportowców.

Superbakterię naukowcy znaleźli na plażach w Rio de Janeiro. Jak twierdzi Renato Picao z Uniwersytetu Federalnego, mikrob trafił do wód Zatoki Guanabara prawdopodobnie razem ze ściekami pochodzącymi z lokalnych szpitali.

Poszukiwania odbywały się na pięciu plażach i trwały rok. Jak się okazało, superbakteria występuje w różnych stężeniach. Jest także silnie związana z zanieczyszczeniem wód. Znaleziona została między innymi na plażach Flamengo i Botofogo.

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

A to dolewa oliwy do ognia, ponieważ właśnie w tych miejscach trenują sportowcy, którzy przygotowują się do regat podczas Igrzysk Olimpijskich.

Fińskie żeglarki już wcześniej zwracały uwagę na zanieczyszczoną wodę Zatoki Guanabara. Nikt jednak nie wiązał brązowego nalotu na łódkach z obecnością lekoopornej bakterii. Mówiło się raczej o wycieku oleju w zatoce.

Groźną dla zdrowia bakterią zainfekowane są także szczególnie lubiane przez turystów plaże, takie jak Leblon i Ipanema.

Mimo tych wszystkich problemów, brazylijscy eksperci nie zalecają zmiany miejsc treningów i rozgrywek. - Nie znamy jeszcze zagrożenia – mówi Picao. - Możliwe jednak, że bakteria jest oporna na leczenie antybiotykami. Dlatego wystosowaliśmy ostrzeżenie. Wszyscy powinni wiedzieć o ewentualności zarażenia się.

Kiedy będzie można stwierdzić, czy plaże w Rio są czyste lub jak bardzo poważne jest zagrożenie superbakterią? - Nadal potrzebujemy badań, ponieważ nie wiemy, jak duże zagrożenie niesie ze sobą jej kontakt ze skórą – stwierdza Picao.

Jak podają brazylijskie służby hydrologiczne, wody w Zatoce Guanabara spełniają kryteria użyteczności ustalone przez Światową Organizację Zdrowia.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro zaczynają się 5 sierpnia. Impreza budziła kontrowersje na długo przez rozpoczęciem. Najpierw sportowców odstraszał wirus ZIKA, szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży.

Niedawno w jednym ze szpitali w Rio doszło do strzelaniny, a w pobliżu hotelu, w którym stacjonują zawodnicy, napadnięto na australijską sportsmenkę. Superbakteria jest kolejnym elementem zniechęcającym sportowców i kibiców przed podróżą do Brazylii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza