Trwa ładowanie...

Stwierdzono potencjalne sygnały wczesnego ostrzegania o osteoporozie u południowoazjatyckich kobiet

Nowe badania w "Journal Bone" wykazały, że kobiety przed menopauzą z Azji Południowej mogą być bardziej narażone na osteoporozę w późniejszym okresie życia niż kobiety białej rasy kaukaskiej.

W pierwszym badaniu tego rodzaju naukowcy z Uniwersytetu w Surrey przeprowadzili badanie resorpcji kości (rozkładu tkanki kostnej przez komórki osteoklastyczne) u ponad 370 kobiet rasy południowoazjatyckiej i białej kaukaskiej w Wielkiej Brytanii przed i po menopauzie. Resorpcja kości jest naturalnym procesem, który umożliwia przenoszenie wapnia z tkanki kostnej do krwiobiegu i jest konieczny, aby kości dostosowywały się do wyzwań (np. zmiany poziomu aktywności osoby) i naprawienia uszkodzeń. Jeśli jednak proces ten jest nadmierny i niezrównoważony przez równoważne tworzenie kości, może on być szkodliwy dla zdrowia kości.

Zobacz film: "Czy można przedawkować witaminę D?"

Monitorując kobiety w okresie 12 miesięcy, badacze wyznaczyli poziom "telepeptydu terminalnego N w moczu", produktu ubocznego resorpcji kości znalezionego w moczu w celu oszacowania, ile kości zostało rozłożonych. Odkryli, że przed menopauzą kobiety z Azji Południowej mają wyższy poziom tego produktu ubocznego w moczu niż kobiety rasy białej kaukaskiej, co wskazuje na podwyższone poziomy resorpcji kości, niż można by oczekiwać po ich wieku.

Zazwyczaj wysoki poziom tego produktu ubocznego występuje tylko u kobiet po menopauzie, podobnie jak w przypadku osób po menopauzie w tym badaniu. Oznacza to, że komórki osteoklastów u kobiet z Azji Południowej w wieku przed menopauzalnym mogłyby niszczyć kości w szybszym tempie, niż są naprawiane, co czyni te kobiety bardziej podatnymi na osteoporozę i złamania w późniejszym życiu.

Poziom witaminy D może mieć związek z ryzykiem osteoporozy
Poziom witaminy D może mieć związek z ryzykiem osteoporozy (Shutterstock)

Naukowcy będą teraz badać tworzenie kości, oceniając aktywność komórek osteoblastycznych, które tworzą tkanki kostne. Niska aktywność w tych komórkach wskazuje, że kości mogą być cieńsze, zwiększając ryzyko złamań związanych z osteoporozą w późniejszym życiu.

Główny autor pracy, dr Andrea Darling z Uniwersytetu w Surrey, powiedziała, że kiedy komórki ludzkich kości rozkładają się w szybszym tempie, niż formują nowe, może wystąpić rozrzedzenie kości, które może mieć negatywny wpływ na jakość życia.

"Odkryliśmy, że przed menopauzą kobiety z Azji Południowej mają taki sam poziom resorpcji kości jak kobieta, która przeżyła okres menopauzy. Musimy zbadać, czy te kobiety po prostu mają wyższy poziom resorpcji i tworzenia kości, czy też, co jest bardziej niepokojące, ich układ kostny ma wyższy poziom resorpcji kości, niż się oczekiwano, zwiększając tym samym ich podatność na choroby kości i złamania" - tłumaczy Darling.

Jedzenie, które uchroni cię przed osteoporozą
Jedzenie, które uchroni cię przed osteoporozą [9 zdjęć]

Szklanka mleka i zdrowe kości to nierozłączna para. Jednak nabiał nie jest jedynym przyjacielem układu

zobacz galerię

W trakcie badania badacze zbadali również poziom witaminy D u pacjentek przed i po menopauzie oraz jego wpływ na resorpcję kości. Witamina D, która pochodzi głównie z promieniowania słonecznego, odgrywa kluczową rolę w organizmie człowieka, w tym pomaga organizmowi wchłonąć wapń i fosfor z żywności, które są niezbędne dla zdrowia kości.

Naukowcy odkryli, że kobiety, których poziom witaminy D ulegał wahaniom (tj. miały bardzo wysokie poziomy w lecie, ale bardzo niskie w zimie) miały wyższy poziom resorpcji kości niż te, które utrzymywały stały poziom witaminy D przez cały rok. Stwierdzono, że takie wahania poziomu witaminy D były bardziej rozpowszechnione wśród białych kobiet rasy kaukaskiej, co można przypisać wyborom stylu życia (np. letnie opalanie).

Aby zbadać wpływ fluktuacji witaminy D na zdrowie kości, naukowcy będą teraz badać poziom tworzenia kości u uczestników. Sugeruje się, że jeśli tworzenie się kości jest niskie u osób o wysokim poziomie witaminy D latem i niskim poziomie w zimie, osoby te mogą potrzebować suplementu witaminy D tylko w miesiącach zimowych, aby osiągnąć stabilniejszy poziom przez cały rok.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Dr Darling powiedziała, że zmienność poziomów witaminy D u białych kobiet rasy kaukaskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii nie jest zaskakująca, ponieważ poziom nasłonecznienia, na który jesteśmy wystawieni, jest różny w zależności od sezonu. Zaskakujące jest to, jak oscylacja tej witaminy może być szkodliwa dla zdrowia kości człowieka.

"Ci, którzy doświadczają takiej fluktuacji witaminy D, mogą ustabilizować swoje poziomy, przyjmując suplement witaminy D tylko zimą" - dodaje.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza